یکشنبه     19/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 1540

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی به گزارش روابط عمومی سازمان ؛ مهندس آرین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی ظهر امروز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصي استان در محل استانداری حضور یافت .

 

 

در این جلسه استاندارخراسان جنوبی گفت: باتوجه به تسهيلاتي که در زمينه اشتغال هاي خرد و خانگي خصوصاً در حوزه روستائيان و عشاير پرداخت شده است، مسئولين ذي ربط،  موضوع فروش و بازاريابي محصولات توليدي اين عزيزان را بطور جد در دستور کار قرار دهند. سيد علي اکبر پرويزي، ادامه داد: اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري ، اداره كل تعاون ، كار و رفاه اجتماعي ، اتاق بازرگاني و ساير مسئولين مربوطه بايد در اين زمينه جدي تر از قبل ورود كنند تا بتوان با استفاده از روش هاي نوين و متناسب با نياز روز، نسبت به شناسايي بازار فروش محصولات صنايع دستي و ساير محصولاتي كه در بخشهاي مختلف توليد مي شود اقدام لازم را صورت داد.

وی اظهار داشت : امسال دولت بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان تسهيلات با کارمزد نزديک به صفر درصد به روستائيان و عشاير به منظور ايجاد اشتغال خرد و خانگي اختصاص داده که در صورت عدم توجه به بازار فروش و در نظر گرفته نشدن اين امر، محصولات توليد شده به ثروت تبديل نشده و اين عزيزان با مشكل مواجه خواهند شد.

وی با بیان اینکه صنايع بايد از ظرفيت هاي قانوني که وجود دارد براي حل وفصل مشکلات خود نهايت استفاده را ببرند، افزود: در اين زمينه بانك هاي عامل استان نيز بايد همكاري و تعامل بيشتري داشته باشند تا بتوان به اهداف مورد نظر دولت در سطح كلان كه همواره رفع مشكلات حوزه صنايع بوده ، دست يافت.

مقام عالی دولت در استان، به رشد سرمایه گذاری خارجي در استان طي يک سال اخير اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به رايزني ها و پيگيري هايي که صورت گرفت، اجراي دو طرح با سرمايه گذاري خارجي از سوي دولت در استان نهايي شده كه شامل ۱۸ ميليون يورو تسهيلات ارزي براي فولاد قاين است كه وارد شده و ۹۰ ميليون يورو نيز مربوط به طرح پروده ۴ است كه اميدواريم هرچه سريعتر قسط اول آن اجرايي شود.

پرویزی، خاطر نشان ساخت: در حوزه وزارت نیرو ، وزارت راه وشهرسازي و تامين اجتماعي نيز پروژه هايي در دست پيگيري است که اميدواريم هرچه سريعتر اين پروژه ها نيز وارد فاز عملياتي شده و شکل اجرايي به خود بگيرد.

وی حمایت از ورود سرمایه گذار خارجي به استان را از مهمترين برنامه ها و سياست هاي دولت تدبير و اميد دانست و تصريح کرد: باتوجه به برگزاري جلسه گفتگوي بخش خصوصي و دولت که شنبه هفته آينده به رياست معاون اول رئيس جمهوري برگزار مي گردد، دبيرخانه اين شورا در استان در اسرع وقت پيشنهادات کارشناسي شده خود را ارائه تا در آن كارگروه نيز مطرح شود.

استاندارخراسان جنوبی، به ظرفیت های استان در حوزه انرژي هاي نو اشاره کرد و ادامه داد: مسئولين ذي ربط دراستان بايد در يک بازه زماني مشخص و درمهلت زماني که داده مي شود، تمامي مجوزهايي كه سازمان انرژي هاي نو صادر كرده در استان را تعيين تكليف نمايند. پرویزی، خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی افراد مجوزهايي را در اين زمينه اخذ اما اقدام عملي براي اجرايي کردن آن به انجام نرسانده اند که اين امر موجب شده تا كشور نيز از صدور مجوز در اين زمينه براي استان خراسان جنوبي خودداري نمايد.

وی ضمن تاکید بر رفع مشکل محیط زيست در پروژه فولاد خوسف ، گفت: موضوع انتقال فاضلاب بيرجند به خوسف و استفاده از آن در صنايع نيز با توجه به سرمايه گذار و متقاضي که در اين رابطه وجود دارد بايد هرچه سريعتر تعيين تكليف شود.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه دولت به دنبال واگذاري شهرک هاي صنعتي به بخش خصوصي است، افزود: تامين زيرساخت هاي موجود در شهرک هاي صنعتي استان از سوي مسئولين استان، برآورد هزينه شده تا بتوان با رايزني و پيگيري در مركز نسبت به مرتفع كردن مشكلات، اقدام لازم را صورت داد.

پرویزی، به ابلاغیه جديد دولت مبني بر تبديل بدهي هاي ارزي صنايع به ريال و تمديد مهلت آن تا پايان خردادماه سال جاري اشاره کرد و افزود: اين امر نيز جزو تسهيلات بسيار مناسبي بود که از سوي دولت در نظر گرفته شد و مسئولين استاني بايد هرچه سريع تر نسبت به جمع بندي و تعيين تکليف نهايي صنايعي كه متقاضي استفاده از اين امر هستند اقدام لازم را صورت دهند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی