سه شنبه     01/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 146

گزارش تکمیلی خبر 14 آذر 98

 

هم اندیشی در خصوص راهکارهای درآمدزایی شهرداریها انجام شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛هم اندیشی در خصوص راهکارهای درآمدزایی شهرداریها به ریاست مجید پور عیسی رییس سازمان و با حضور مدیر کل امور شهری و شورای های استانداری،شهرداران شهرهای استان وبرخی از مدیران دستگاههای اجرایی و در سالن شهید بهشتی سازمان برگزار شد.

 

IMG 6642

 

ابتدا مهدی فاطمی نماینده سازمان، ضمن طرح دستور کار جلسه، هدف جلسه را بررسی طرح های درآمدزایی شهرداری ها،هم افزایی و استفاده از ظرفیت متقابل بین دستگاه های اجرایی و شهرداری ها در توسعه شهر ها مطرح نمود.

 مجید پورعیسی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی، هدف از برگزاری این جلسات را هم اندیشی در خصوص ارایه راهکارهایی علمی، کارآمد، بومی وپایدار بمنظور درآمدزایی هر چه بیشتر شهرداریها عنوان کرد و افزود: تلاشم میکنیم تا از این طریق و در راستای رشد درآمدهای فعلی شاهد رشد اقتصادی ، شکوفایی شهرها ، استان وکشورمان باشیم و به این طریق آسایش بیشتری فراهم آوریم.

وی بر استفاده از ظرفیت نخبگان استان در توسعه شهری و همچنین بر هم افزایی و تعامل بین دستگاه های اجرایی مرتبط و فراهم نمودن الزامات مورد نیاز برای توسعه شهرها تاکید کرد.

پور عیسی با اشاره به تدوین سند راهبردی شهرداری ها ، بر انطباق سند با مطالعات آمایش استان به عنوان اسناد بالادستی و استفاده از ظرفیت کمیته های برنامه ریزی شهرستانها در تدوین برنامه مذکور اشاره کرد.

رییس سازمان اظهار داشت: سازمان همیاری شهرداریها باید در کنار و همراه شهرداریها باشد و هم پیوندی بین آنها ایجاد کند. وی تاکید کرد باید مباحث مطروحه از طرف شهرداریها به صورت الگویی انجام شود تا نتایج بهتری حاصل شود.

پورعیسی متذکر شد: رصد و توسعه استان جزء ماموریت ها و رسالت سازمان مدیریت و برنامه ریزی است و در این راستا در جهت رشد و توسعه همه جانبه استان از تمام توان خود استفاده خواهیم کرد.

سپس حمید حلاج مقدم،از همراهی مجید پورعیسی رییس سازمان در رفع مشکلات و ارائه راهکارهای عملیاتی تقدیر نمود و افزود این جلسه فرصت خوبی برای بیان دیدگاههای شهرداران و برطرف کردن نواقص موجود خواهد بود.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری به ارائه گزارشی کوتاه از وضعیت فعلی شهرداریها پرداخت.

وی مواردی را در رابطه با کاهش هزینه ها در شهرداری ها و مدیریت شهری مطرح نمود.

حلاج مقدم همچنین بر راه اندازی بازارچه های محلی برای مشاغل خانگی و صنایع دستی در شهرهای دارای پتانسیل  تاکید کرد.

مدیر کل امور شهری وشوراهای استانداری، بر استفاده از ظرفیت آثار تاریخی مستقر در شهرها که قابلیت تغییر کاربری دارند اشاره نمود.

در ادامه عباسی مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بر مصوبات شورای فنی استان از جمله ضرورت استفاده از مصالح استاندارد بومی استان و ضرورت به روز کردن کارخانجات آسفالت و اخذ گواهینامه از مرکز تحقیقات راه و شهرسازی ، همچنین توجه به سیما و منظر شهری ، توجه به طراحی مسیل ها در داخل شهرها، الزام به استفاده از جداول بتنی و موزاییک استاندارد توسط شهرداری ها و شرکت در دوره های آموزشی مصوب شورای فنی استان و ... تاکید نمود.

سپس در ادامه این هم اندیشی نمایندگان دستگاه های اجرایی( جهاد کشاورزی ، میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، صنعت معدن و تجارت ، تعاون کار و رفاه اجتماعی ، شرکت مخابرات و ...)  نظرات خود را در خصوص همکاری متقابل با شهرداری ها مطرح کردند.

پس از آن مهدی هاشمی مقدم مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز پیشنهاد کرد: بمنظور جذب بیشتر سرمایه های بخش غیر دولتی، در تمامی شهرداریها اقدام به تاسیس دفتر تجهیزمنابع مالی بخش غیر دولتی شود.

گفتنی است،حاظرین در جلسه به بحث وتبادل نظر درباره مسائل و مشکلات موجود پرداختند و پیشنهادات خود را بیان کردند.

از جمله مباحث مطروحه توسط شهرداران میتوان به: کمبود نیروی متخصص، فضای سبز شهری، کشاورزی شهری، پساب شهری و...اشاره نمود.

تسهیل صدور مجوز ، پرداخت مطالبات شهرداری ها توسط دستگاه های اجرایی ، برگزاری دوره های آموزشی ، تخصیص بیشتر اعتبارات تملک و .... از مواردی بود که توسط شهرداران مطرح گردید.

شایان ذکر است:

خانی نژاد کارشناس فنی سازمان، مشارکت شهرداری ها به عنوان سرمایه گذار در واگذاری پروژه های تملک دارایی سرمایه ای دستگاههای اجرایی استان با استفاده از ظرفیت های موجود در تبصره 19 قانون بودجه سال 1398 کل کشور را مطرح و توضیحاتی در این رابطه ارائه داد.

همچنین اکبری کارشناس سازمان و مسئول ارزیابی میزخدمت استان، ضمن ارائه گزارشی از ارزیابی شهرداری های استان در سال گذشته خواستار آمادگی شهرداری ها بمنظور استقرار میز خدمت بر مبنای دستورالعمل جدید ابلاغی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور شد.

مصوبات:

 

IMG 6654

IMG 6655

IMG 6656