پنج شنبه     19/تیر/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 262

گزارش تکمیلی خبر 7 آذر 98

جلسه هم اندیشی اشتغال با موضوع بررسی اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستاهای منتخب شهرستان قائنات  با حضور رییس سازمان تشکیل شد.

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ پنجشنبه مورخ 7آذر 98 جلسه هم اندیشی بررسی اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستاهای منتخب شهرستان قائنات به ریاست مجید پور عیسی، رییس سازمان و با حضور نماینده فرمانداری شهرستان قائنات، نمایندگان دستگاه های اجرایی ذیربط، نمایندگان تشکل های بخش خصوصی و تعاونی در محل سالن شهید بهشتی سازمان برگزار گردید.

 

IMG 6573

 

شرح مباحث:

پور عیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این نشست بر ضرورت اجرایی شدن اسناد تأکید و دیدگاه های خود را در خصوص برنامه های ارائه شده بیان نمود.

 وی همچنین تصریح کرد: سند توسعه اشتغال تدوین و جهت اظهار نظر دستگاههای اجرایی ارسال شده است.

رئیس سازمان با تاکید بر تداوم تشکیل جلسات اشتغال گفت: این جلسات فرصت مناسبی است تا مشکلات و موارد مهم احصا و مورد بحث و بررسی قرار گیرند.

سپس حجی پور، مجری مطالعات تدوین اسناد توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی در شهرستان قائنات گزارشی از نحوه تدوین اسناد ارائه نمود و در ادامه ضمن تحلیل وضعیت موجود این روستاها، برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت توسعه اقتصادی این روستاها را ارائه نمود. عدم اطلاعات به روز در خصوص پیشرفت های علوم و فنون تولیدات مرتبط با کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن؛ عدم ورود به بخش تولید به دلیل ترس از بازار فروش؛ پایین بودن سطح ریسک پذیری اهالی و پایین بودن سطح اعتماد به نفس افراد از مهم ترین موانع اجتماعی شناخته شده فراروی توسعه اقتصاد و اشتغال روستاهای مورد مطالعه مطرح گردید.

همچنین محدود بودن فرآوری محصول در روستاها؛ فروش فله ای محصولات و حضور دلالان به عنوان مهم ترین مواردی بودند که به عنوان موانع بازاریابی و فروش در حوزه کشاورزی در این روستاها به آن اشاره شد.

بالابردن بهره وری تولید محصولات کشاورزی در حوزه آب، ایجاد زمینه برای صادرات محصولات استراتژیک مثل زعفران و زرشک، ایجاد کارگاه فراوری و بسته بندی زرشک و زعفران و عناب برای ایجاد ارزش بیشتر برای صادرات، آموزش شیوه های نوین کاشت و برداشت محصول ارگانیک، استفاده از شیوه های نوین آبیاری و دستگاه های مکانیزه کاشت و داشت و برداشت برای تولید محصولات باتولیدبالا و ارگانیک راهکارهای بلند مدت توسعه روستاهای منتخب بودند.

مجری طرح در پایان راهبردهای متنوع سازی اقتصاد روستایی، راهبرد نوسازی کشاورزی با تأکید بر بهره وری آب، بهبود دسترسی بهره­ برداران و فعالین اقتصادی روستا به منابع اعتباری ارزان قیمت، ارائه مشوق­های جذب سرمایه­گذاری بخش خصوصی در اقتصاد محلی، کمک به بهبود بازاریابی محصولات تولیدی روستا، راهبرد توسعه بازار و مکان­های فروش و توسعه سرمایه انسانی را برای توسعه روستاهای منتخب معرفی نمود.

در ادامه نماینده فرماندار قائنات در جلسه نظرات خود را در خصص سند ارائه نمودند.

و نمایندگان دستگاه های اجرایی و تشکل های بخش خصوصی نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص اسناد ، مشکلات و موانع احتمالی پیاده سازی آن ها بیان نمودند.

 تعیین نقش شفاف و کمی برای دستگاه های اجرایی و ضرورت همسویی و هماهنگی دستگاه های اجرایی در خصوص تعامل با دستگاه های اجرایی استان از مهم ترین درخواست های مطرح شده در جلسه بود.

مصوبات: