سه شنبه     13/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 213

گزارش تکمیلی خبر 4 آذر 98

دومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری خراسان جنوبی برگزار شد.

 

464025971 301763

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ دومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری روز دوشنبه مورخ 4 آذر 1398 به ریاست معتمدیان استاندار و با دبیری رییس سازمان و با حضور سایر اعضا با چهر دستور کار در محل سالن جلسات حوزه استاندار تشکیل جلسه داد.

در ابتدا پورعیسی، رییس سازمان و دبیر کارگروه گزارشی از وضعیت نرخ بیکاری در تابستان سال گذشته و سالجاری ارائه نمود. وی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان در تابستان سال گذشته 40/2  در تابستان امسال 38/7 و نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر در تابستان گذشته  ۸.۹ درصد و امسال ۷.۶ درصد بوده است.

دبیر کارگروه با ارائه سهم اشتغال در بخش های مختلف در استان از رشد تدریجی و سالیانه در حوزه اشتغال خبر داد.

مجید پورعیسی درخصوص جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان گفت: چند ماه است که این تسهیلات در استان جذب نشده  در حالیکه باید بانک‌ها طرح‌های در دست بررسی و معرفی شده به بانک‌ ها را تعیین تکلیف کنند.

وی افزود: برخی طرح‌های اشتغال، متقاضی اخذ تسهیلات هستند و برخی طرح‌ها نیز تسهیلات دریافت کرده‌اند اما به دلیل نوسانات قیمت در بازار خواستار افزایش تسهیلات هستند که باید این موضوع مورد توجه واقع شود. رییس سازمان اظهار داشت: هر دستگاه اجرایی که طرح اشتغال به بانک‌ها ارسال کرده است بایستی نمایندگانی تعیین کند تا به متقاضیان اعلام کند هرچه سریعتر پیگیر روند دریافت تسهیلات خود باشند.

دستور کار اول جلسه:  تبیین دستورالعمل کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری

فاطمی، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی به تبیین دستورالعمل کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری ، شرح وظایف، اعضاء و... پرداخت.

وی همچنین به بند ب ماده 5 آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر انتخاب 2 سازمان مردم نهاد و 2 نفر صاحبنظر اشاره و اسامی ارسالی توسط دستگاهها به منظور انتخاب ارائه شد.

دستور کار دوم جلسه:  ارائه گزارش عملکرد قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان

اشرفی، سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت:  مجموع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری ابلاغی به استان تاکنون سه هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال، پرداختی ۲ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال، درصد جذب ۸۳ درصد و مانده تخصیص ۵۵۱ میلیارد ریال است. وی بیان کرد:خراسان جنوبی رتبه چهارم کشور در جذب و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی را دارد. در ادامه بانک های عامل گزارشی از وضعیت جذب تسهیلات روستایی ارائه کردند.

دستور کار سوم جلسه:  ارائه گزارش عملکرد بند الف تبصره 18 قانون بودجه 1397

رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: مبلغ 2 میلیارد تومان از محل  تبصره 18 به استان اختصاص یافته است و 53 طرح معرفی شده است.

 نماینده پارک علم و فناوری گفت: تاکنون به این سازمان از محل تبصره 18 ابلاغی صورت نگرفته است.

جعفری، مدیرکل راه و شهرسازی گفت: اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه در سال جاری در دو بخش پرداخت تسهیلات و پروژه‌های زیرساختی در بافت‌های فرسوده تعریف شده است. وی با بیان اینکه ساخت و ساز در بافت فرسوده خراسان جنوبی توجیه اقتصادی ندارد تصریح کرد: این موضوع سبب شده تا شهروندان از تسهیلات بازسازی بافت فرسوده استقبال نکنند.

قوسی، مدیرکل جهاد کشاورزی گفت: 1050 طرح شناسایی و ثبت سامانه شده است به مبلغ  248 میلیارد تومان با اشتغال 1414 نفر. کل اعتبارات ابلاغی بند الف تبصره 18، حدود 170 میلیارد تومان بوده است.

شهرکی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گفت: هدف ما تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی، معدنی بالای 60 درصد ، پیش بینی تثبیت اشتغال ، بازسازی و نوسازی و سرمایه در گردش بوده است. 26 طرح به مبلغ 146 میلیارد ریال به بانکها معرفی شده است.

نبی زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قراردادی به مبلغ 200 میلیارد تومان بین وزارت فرهنگ و ارشاد و بانک آینده بسته شده است که بزودی از سامانه آن نیز رونمایی خواهد شد که طرح های استان را از این طریق پیگیری خواهیم کرد.

دستور کار چهارم: ارائه پیش نویس سند توسعه اشتغال استان

دبیر کارگروه  اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان در خصوص بازنگری و تدوین سند اشتغال استان گفت: 18 جلسه کارشناسی برگزار و در تدوین این سند موضوعات مختلف از جمله فعالیت‌های اشتغالزا، تفاهم‌نامه‌ها و برنامه های مهم شامل احداث یک هزار هکتار گلخانه، ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان، هاب منطقه‌ای شتر و موارد دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: سند توسعه اشتغال استان در برنامه پنجم توسعه نیز تدوین شده بود که اکنون با در نظر گرفتن موضوعات مختلف تا سال ۱۴۰۰ اصلاح، به روزرسانی و تدوین می‌شود.

در پایان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری با بیان اینکه ۲۹ شرح وظیفه برای این کارگروه تعریف شده است، اظهار داشت: اگر دستور کار جلسات بر مبنای این شرح وظیفه ها باشد، خروجی مطلوبی خواهد داشت.

وی ادامه داد: تدوین سند اشتغال استان نیز برابر شرح وظایفی است که اعلام شده و می‌طلبد که نظرات مدیریتی در آن برای بومی‌سازی اِعمال شود. عابدی افزود: بانک‌ها باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نسبت به تعیین تکلیف ارقام باقی مانده از تسهیلات اشتعال پایدار روستایی اقدام کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با اشاره به پبش بینی ایجاد بیش از هشت هزار اشتغال روستایی و عشایری در سال جاری در استان، خاطرنشان کرد: باید طرح‌های ارائه شده در حوزه اشتغال قابلیت اجرایی داشته و کارشناسی شده باشند.

مصوبات: