یکشنبه     19/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 2434

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبیدوازدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان (دومین جلسه در سال جاری) با حضور معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ در ابتدای جلسه مهندس آرین ضمن تشکر از دستگاه هایی که در تدوین برش استانی پروژه های اقتصاد مقاومتی مشارکت داشتند، از اعضای ستاد خواستند نسبت به تدوین برش استانی پروژه های ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی، پیگیری های لازم را انجام دهند.

سپس نماینده پارک علم و فناوری استان ضمن معرفی صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر و ارائه نمونه های اجرا شده آن در دنیا و کشور راه کارهایی را بمنظور پیاده سازی این صندوق ها در استان ارائه نمود. نماینده پارک علم و فناوری استان در این زمینه بیان داشت تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارت آپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش هستند دارای ریسک فراوانی است. صندوق های ریسک پذیر یکی از راهکارهای کاهش ریسک سرمایه گذاری برای صاحبان ایده هستند که به تازگی در مجامع مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند و برای اجرا و پیاده سازی آن ها قوانینی وجود دارد و حمایت هایی نیز از سوی معاونت فناوری ریاست جمهوری در حمایت از این شرکت ها وجود دارد. اما با این حال این شرکت ها هنوز نتوانسته اند در کل کشور جایگاه مناسبی بیابند.

اعضای ستاد نیز در زمینه اجرای این ایده در استان پیشنهاداتی ارائه نمودند. در ادامه جلسه مدیرکل جهاد کشاورزی استان به معرفی تعدادی از طرح های پیشنهادی این سازمان در زمینه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی استان پرداخت. کارت اعتباری توسعه کشاورزی به منظور ایجاد جریان مستقیم هزینه تسهیلات در تأمین نهاده های بخش کشاورزی، افزایش تولید محصولات زراعی استان با رویکرد افزایش بهره‌وری در مصرف آب و حفظ منابع خاک، طرح توسعه   و افزایش تولید محصولات گلخانه ای استان، بسته های رونق تولید و اشتغال صنایع کشاورزی و افزایش آبدهی قنوات از طریق اجرای عملیات آبخیزداریبا مشارکت مردم طرح های ویژه اقتصاد مقاومتی استان بودند.

در پایان جلسه خانم سرفرازی، معاون استاندار ضمن تأکید بر ضرورت توجه به رویکرد دانش بنیانی در اقتصاد مقاومتی، از دستگاه های اجرایی استان خواستند توجه ویژه ای به این مقوله داشته باشند. ایشان همچنین بر ضرورت برندسازی برای محصولات استان و توجه به دستورالعمل های ابلاغی ستاد تأکید نمودند و نیز مقرر شد در جلسه آتی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان، به منظور شناخت موانع و مشکلات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در استان، نقد عملکرد دستگاه های اجرایی استان در زمینه اقتصاد مقاومتی در سال گذشته انجام شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی