سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی مهندس آرین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی روز گذشته در اولين جلسه توسعه صادرات استان در محل سالن جلسات معاونتهماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری حضور یافت .

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي در این جلسه گفت: مديران دولتي در کنار تشکل هاي بخش خصوصي بايد براي تسهيل امر صادرات و رسيدن به اهداف مشخص شده در اقتصاد مقاومتي در زمينه افزايش صادرات در كنار هم و در يك برنامه زمان بندي مشخص حركت كنند.

بي بي عصمت سرفرازي، روان شدن فعاليت هاي اقتصادي را از جمله برنامه هاي دولت در سال گذشته در استان دانست و تصريح کرد: بخش هاي زيادي در ۶ ماهه دوم سال گذشته مسئولين ذي ربط را همراهي کردند و به نتايج مناسبي نيز دست پيدا كرديم كه جز در سايه همدلي و هم افزايي، اين امكان ميسر نبود.

وی داشتن برنامه اجرایی در اين زمينه را لازمه رسيدن به اهداف دانست و تصريح کرد: در ۹ ماه گذشته تلاش کرديم در کنار محدوديت هاي استان كه براي مديران تصميم گير در مركز ترسيم كرديم، ظرفيت ها و توانمندي هاي استان را نيز بازگو نماييم؛ اين در حالي است كه اين امر به عنوان يك اصل بايد مورد توجه تمامي مديران و مسئولين ذي ربط قرار داشته باشد. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي، داشتن مرز مشترک با کشور افغانستان را يک ظرفيت مناسب براي استان خراسان جنوبي دانست و تصريح كرد: بايد با افزايش تعامل و ارتباطات بين تجار و فعالين اقتصادي در استان و نيز كشور افغانستان بتوانيم از ظرفيت ها و پتانسيل هاي موجود در اين زمينه براي رسيدن به اهداف مورد نظر در زمينه توسعه تجارت و صادرات نهايت استفاده را ببريم.

سرفرازی، توجه به اهداف ترسیم شده در حوزه اقتصاد مقاومتی در زمينه توسعه تجارت را مورد تاکيد ويژه قرار داد و افزود: بايد تلاش کنيم تا برنامه و اهدافي که در اين زمينه نيز ترسيم شده به نحو مطلوب و مناسب محقق شده و اجرايي گردد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي، صادرات را مقوله اي تخصصي و مهم ارزيابي کرد و افزود: توليدکنندگان ما بايد با اين نگاه به موضوع صادرات نگاه کنند و از تجربيات ساير فعالين در اين حوزه به منظور كاهش ميزان خطاها و رسيدن به نقطه مطلوب استفاده كنند.

سرفرازی، ضمن تاکید بر برگزاری نمايشگاه تخصصي صنايع دستي در استان گفت: برپايي اينگونه نمايشگاه ها، علاوه بر معرفي استان مي تواند در زمينه هاي توليد و اشتغال نيز کمک شايان توجهي نمايد؛ ضمن اينكه با توجه به ظرفيت هايي كه از اين حيث در خراسان جنوبي وجود دارد مي تواند زمينه هاي صادرات محصولات صنايع دستي استان را نيز فراهم نمايد. وی به اهداف پیش بیني شده در حوزه توليد و اشتغال اشاره کرد و ادامه داد: رسيدن به اهداف پيش بيني شده در اين رابطه وتحقق برنامه هاي موجود در گرو همدلي، هم افزايي و تلاش و همکاري تمامي مسئولين و مديران بخش خصوصي و نيز تشکل هاي بخش خصوصي ، سرمايه گذاران ، توليدكنندگان و صادركنندگان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي، به مهم ترين خروجي جلسات کارگروه توسعه صادرات در سال ۱۳۹۵ اشاره کرد و ادامه داد: اجرايي شدن فاز اول پايانه صادراتي سنگ و مواد معدني استان در سال ۹۵با مسئوليت منطقه ويژه اقتصادي بيرجند، اجرايي شدن فرايند واردات دام زنده از کشور افغانستان در سال ۱۳۹۵با همكاري سازمان جهاد كشاورزي استان، اعزام ۵ هيات تجاري – بازاريابي به كشورهاي امارات متحده عربي ، افغانستان  و ارمنستان در سال ۱۳۹۵ همزمان با نمايشگاه هاي تخصصي توسط اتاق بازرگاني و پذيرش هيات تجاري – سرمايه گذاري از كشور جمهوري چك با ماهيت سرمايه گذاري در حوزه معدن در فروردين ماه ۱۳۹۵ و عقد تفاهم نامه هاي همكاري مشترك، بخشي از اين اقدامات بوده است.

سرفرازی، اخذ موافقت سازمان توسعه تجارت ایران در راستای اجرايي شدن خرده فروشي در بازارچه مرزي ماهيرود و جذب سرمايه گذار خارجي و داخلي در اين مورد با همکاري گمرک استان و سازمان بازارچه هاي مرزي را از ديگر اقدامات در اين رابطه برشمرد و تصريح کرد: رونمايي از لوح ثبت جهاني دو برند جغرافيايي فرش مود و قهستان همزمان با همايش تجليل از صادركنندگان نمونه استان در آبان ماه ۱۳۹۵، اجرايي شدن كد گمركي منطقه ويژه اقتصادي بيرجند با پيگيري گمرك استان و سازمان مسئول منطقه ويژه و برگزاري ۱۷ عنوان نمايشگاه تخصصي در مركز استان جهت عرضه آخرين دستاوردهاي توليدي و خدماتي از ديگر اقدامات كارگروه توسعه صادرات استان در سال گذشته بوده است.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی