سه شنبه     14/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 506

image 2019 10 26 8 1 1 896 SY6

گزارش تکمیلی از خبر 2 مهر 98:

عنوان  و دستور کارجلسه: بررسی ظرفیت های موقوفات در حوزه کسب و کار و اشتغال

شرح مباحث :

جلسه بازنگری سند اشتغال استان با موضوع بررسی ظرفیت های موقوفات در حوزه کسب و کار و اشتغال به ریاست مجید پور عیسی، رییس سازمان و با حضور بخشی پور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، نمایندگان دستگاه های اجرایی ذیربط ، نمایندگان  تشکل های بخش خصوصی و تعاونی روز پنجشنبه 2آبان 98 در محل سالن  جلسات باغ عمارت شوکت آباد  برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ مجید پورعیسی رئیس سازمان  ضمن اشاره به نقش مهم اوقاف اظهار داشت اوقاف ظرفیت خوبی درتوسعه جامعه دارد و نگاه ویژه ای در کشور برای استفاده ازاین ظرفیت وجود دارد .

 وی بر همکاری تمام دستگاه ها و هم افزایی بین آنها جهت استفاده بهینه و صحیح از ظرفیت ها ی موجود در این حوزه تاکید کرد. همچنین از دستگاه های اجرایی ذیربط خواست تا در تامین زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاری در این حوزه مساعدت نمایند.

در این جلسه بخشی پور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گزارشی از برنامه ها و اقدامات آن اداره در  استان ارائه داد.

وی ضمن اشاره به ظرفیت های موقوفات در استان بیان داشت در استان 96 بقعه متبرکه وجود دارد و 55 پروژه در این بقاع متبرکه در حال انجام است و اجرای این پروژه ها علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم (حدود550 نفر) برای تعداد زیادی از افراد به صورت غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد نموده است.

بخشی پور اظهار داشت بقاع به صورت درآمد هزینه مدیریت می شود و اداره اوقاف امین موقوفات می باشد .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با توجه به حضور زائران در بقاع متبرکه ، موضوع راه اندازی بازارچه های فروش محصولات را یکی از فعالیت ها در حوزه کسب و کار قلمداد کرد.همچنین با توجه به وجود تعداد زیادی موقوفه در حوزه کشاورزی در استان اظهار داشت توسعه فعالیت های کشاورزی در این حوزه در حال پیگیری می باشد .

 وی همچنین بر امادگی اوقاف جهت واگذاری اماکن  واجد شرایط به سرمایه گذاران بخش خصوصی تاکید کرد.

در ادامه جلسه نمایندگان دستگاه های اجرایی و تشکل های بخش خصوصی نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص نحوه استفاده از این ظرفیت بیان کردند.  هدایت واقفین به سمت نیازهای روز ، مووضع وقف در حوزه علم و فناوری ، کشت گیاهان دارویی در حوزه زمین های کشاورزی موقوفه ، استفاده از ظرفیت شهرداری ها برای سرمایه گذاری در این حوزه ، استفاده از ظرفیت مشاورین سازمان نظام مهندسی و ...  از مهمترین مواردی بود که توسط حاضرین در جلسه مطرح گردید.

مصوبه:

  1. اداره کل ورزش و جوانان با همکاری اداره کل اوقاف و امورخیریه نسبت به برگزاری جلسه مشترک با سازمان های مردم نهاد حوزه جوانان برای استفاده از ظرفیت های موجود اقدام نمایند.
  2. اداره کل اوقاف و امور خیریه نسبت به برگزاری جلسه مشترک با حضور دستگاه های ذیربط و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بمنظور پیگیری موضوع زیرساخت های مورد نیاز پروژه سرمایه گذاری باغ شوکت آباد برگزار و همچنین نسبت به احصاء زیرساختهای مورد نیاز سایر پروژه ها  اقدام نماید.
  3. اداره کل اوقاف و امور خیریه با همکاری دستگاه های ذیربط و دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری نسبت پیگیری برگزاری نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری اوقاف اقدام نماید.
  4. پیگیری لازم در خصوص تامین نیروی انسانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان بعمل آید.
  5. اداره کل اوقاف و امور خیریه نسبت به تبیین برنامه های خود از طریق صدا سیمای استان اقدام نماید.
  6. دفتر امور شهری و شوراهای استانداری با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه نسبت به پیگیری سرمایه گذاری شهرداری ها در حوزه موقوفات اقدام نمایند.
  7. اداره کل اوقاف و امور خیریه نسبت به انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان های نظام مهندسی مبنی بر استفاده از ظرفیت های طرفین در حوزه موقوفات اقدام نماید.
  8. سازمان جهاد کشاورزی استان همکاری لازم با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در خصوص مرمت قنوات ، آبیاری قطره ای مزارع و ... بعمل آورد.

image 2019 10 26 8 1 3 111 3jf