سه شنبه     14/مرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 372

IMG 5867عنوان جلسه : بررسی نقش بخش معدن در ایجاد اشتغال در استان

دستور کار: بررسی نقش بخش معدن در ایجاد اشتغال در استان

شرح مباحث :

جلسه هم اندیشی اشتغال با موضوع بررسی نقش بخش معدن در ایجاد اشتغال در استان پنجشنبه 18 مهر98 به ریاست مجید پور عیسی رییس سازمان و با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی ذیربط ، نمایندگان  تشکل های بخش خصوصی و تعاونی در محل سالن جلسات سازمان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ؛ در این جلسه پورعیسی رئیس سازمان ضمن اشاره به پتانسیل بالای استان در حوزه مواد معدنی بر ارتقاء جایگاه و نقش معادن در اقتصاد استان  تاکید کرد. وی اظهار داشت بخش معدن و فعالیت های مرتبط با آن از ظرفیت بسیار بالایی در استان برای ایجاد اشتغال برخوردار است.

رییس سازمان تامین زیرساخت های معادن را از موارد مهم در توسعه فعالیت های این بخش برشمرد و بیان کرد باید از ظرفیت تشکل های بخش خصوصی و تعاونی نیز برای توسعه این فعالیت ها استفاده گردد.

در این جلسه شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گزارشی از وضعیت بخش معدن  در استان ارائه کرد.

وی سهم بخش معدن درارزش افزوده استان را 6 درصد واشتغال این بخش را 12 هزار نفر اعلام کرد . شهرکی تعداد پروانه های معادن در استان را 623 معدن اعلام کرد. وی به ظرفیت بالای بخش معدن در استان اشاره و اظهار داشت دراستان 46  ماده معدنی وجود دارد و استان خراسان جنوبی یکی از استانهای غنی کشور در حوزه مواد معدنی است . رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه گزارشی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در بخش معدن استان اشاره کرد و افزود: انجام مطالعات اکتشافی ، انجام طرح ژئوفیزیک هوایی در استان ، پرداخت تسهیلات درحوزه تولید و ....از اقدامات صورت گرفته در این حوزه می باشد.

 وی تامین منابع مالی برای کمک به توسعه زیرساخت ها و انجام مطالعات اکتشافی در استان را از مهمترین اولویت های این حوزه برشمرد.  

در این جلسه  آقای بیکی  فرماندار نهبندان گزارشی از وضعیت این بخش در شهرستان نهبندان ارائه داد . وی افزود  معادن منحصر بفردی در سطح شهرستان شناسایی شده که نیاز به سرمایه گذاری دارند. وی  کمبود زیرساخت های مثل برق و راه دسترسی مناسب به معادن را ازمهمترین مشکلات بیان کرد.

درادامه نصرابادی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گزارشی از وضعیت منابع طبیعی  و اقدامات صورت گرفته در حوزه معادن بیان کرد . وی بر توجه به مسئله توسعه پایدار ، تمرکز بر فراوری معادن و احیاء مجدد عرصه محدوده های معدنی تاکید کرد.

در ادامه جلسه نمایندگان دستگاه های اجرایی و تشکل های بخش خصوصی نظرات و پیشنهادات خود را دراین خصوص بیان کردند.  

شایان ذکر است: توسعه فراوری مواد معدنی ، استفاده از ظرفیت تعاونی دهیاری ها ، استفاده از ظرفیت شهرداری ها ، اطلاع رسانی خدمات صورت گرفته  توسط سازمان صنعت معدن و تجارت در حوزه معادن ، ارائه آموزش های مهارتی و ... از مهمترین مواردی بود که توسط حاضرین در جلسه مطرح گردید.

مصوبات: