دوشنبه     12/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 233

4

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ؛ می توان گفت خراسان جنوبی تولید کنندۀ انحصاری "عناب" در ایران است.

images

در وصف عناب:

"عناب" به صورت تازه و خشک شده، به عنوان میوه و خشکبار همچنین به عنوان گیاه دارویی قابلیت مصرف دارد. کشور چین به عنوان کشور پیشرو در تولید فراورده ­های میوۀ عناب بیش از 30 محصول از فراورده ­های عناب را وارد بازارهای داخلی وبین المللی نموده ­است، منطقۀ خراسان جنوبی تا کنون بهره برداری اقتصادی قابل توجهی از این محصول استراتژیک منطقه نداشته ­است. میوۀ عناب خراسان جنوبی به صورت فله­ ای؛ بدون برند عمدتاً به کشورهای همسایه صادر می ­شود، که این امر نیز غالباً از مبادی غیر رسمی صورت می پذیرد.

تولید فراورده ­های عناب که بهره ­وری اقتصادی قابل توجهی دارد و ارزش افزوده ­ای مطلوب ایجاد می ­کند، تا کنون در کشور ما مغفول و صرًفا در سطح محدود به فعالیت ­های تحقیقاتی پرداخته شده ­است و از بعد تجاری و بهره­ برداری اقتصادی آن بی بهره مانده­ ایم.

ضرورت بهره­ برداری از پتانسیل اقتصادی این محصول استراتژیک، مستلزم شناسایی و جمع آوری پژوهشگران فعال در این عرصه است تا ضمن آگاهی از جدیدترین دستاوردهای پژوهشی داخل کشور امکان هم افزایی اندوخته های علمی نیز فراهم شود.

در نقشۀ جامع علمی کشور، گیاهان دارویی در الویت الف حوزۀ علوم پایه و کاربردی قرار دارند. هدایت حرکت احیاء و توسعۀ گیاهان دارویی در ایران به عنوان هدف سند ملی گیاهان دارویی مورد توجه است و با توجه به اینکه "عناب" محصول استراتژیک و خاص این منطقه است، پرداختن به آن در تکالیف کاری خراسان جنوبی  گنجانده شده است.

در این راستا همایش بین المللی عناب به همت جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی و سایر دستگاههای استانی از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان  با اهداف و محور های ذیل برگزار شد.

اهداف همایش

محورهای همایش