چهارشنبه     18/تیر/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 329

IMG 20190825 WA0006

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، کارگاه آموزشی سرمایه گذاری خارجی و صنعت گردشگری و صنایع وابسته، با حضور احمد جمالی مدیر کل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و با ارائه محمدرضا مجیدی استاد روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران و رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند ، با حضور مجید پورعیسی رییس سازمان و دیگر مدیران و نمایندگان دستگاههای اجرایی شنبه 2شهریور دراتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد.

مباحث مطروحه:

مجیدی در آغاز کارگاه، پس از بیان مقدمه ای در مورد هدف کارگاه و محورهای اصلی آن ، پرسشهای زیر را مطرح کرد:

ـ چرا سرمایه گذاری؟

ـ چرا سرمایه گذاری خارجی؟

...

سپس با خیرمقدم به احمد جمالی مدیر کل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ، گفت با توجه به اینکه در این کارگاه و کارگاههای مشابه ، تلاش می شود در کنار تبیین ابعاد علمی و نظری موضوع ، با حضور صاحب نظران و دست اندرکاران متولی موضوع مورد بحث ، به صورت عملی و کاربردی مباحث مورد گفتگو قرار گیرد ، از ایشان برای حضور در این کارگاه دعوت شد تا ضمن پاسخ به این پرسشها ، تجربیات میدانی و طرحهای سرمایه گذاری موفق و یا ناموفق را به بحث گذارند.

 در ادامه ، دکتر مجیدی در پاسخ به پرسشهای مطروحه ، نکاتی را اضافه کرد و برای کاربردی کردن مباحث در استان خراسان جنوبی ، به برخی از محورها اشاره کرد. وی با تاکید بر اینکه گردشگری یک صنعت پیشران، پیشگام و تحریم شکن است ، تاکید کرد باید زیرساخت های این صنعت در سه سطح فکری و فرهنگی ، سخت افزاری و نرم افزاری فراهم شود و سرمایه گذاری از جمله این زیرساخت ها است.در این زمینه باید جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی را برند شوند تا زمینه ساز یک تصویر ذهنی مطلوب از خراسان‌جنوبی برای جلب و جذب سرمایه گذاران شود. در این صورت این صنعت و صنایع وابسته علاوه بر رونق اقتصادی به کارآفرینی و اشتغال زایی کمک خواهد کرد. وی تاکید کرد بیش و پیش از گردشگری خارجی ، لازم است بر گردشگری داخلی متمرکز شویم تا زمینه های لازم برای رونق گردشگری خارجی فراهم شود.

مجیدی با اشاره به مقوله تبلیغات و برند سازی در خراسان جنوبی ، به ثبت جهانی بیابان لوت و همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در اردیبهشت 1398 اشاره کرد که بستر این حرکت را فراهم نموده است. وی همچنین با اشاره به  همایش ملی عناب در روزهای 3و4 شهریور در خراسان جنوبی گفت: عناب یک مزیت نسبی خراسان‌جنوبی است ولی گاه مشاهده می شود که در طرح های ملی مرتبط با عناب استان های دیگر به عنوان پایلوت انتخاب می شوند.

مجیدی با اشاره به ضعف های زیرساختی در  استان ، به حوزه حمل و نقل اشاره کرد و تاکید کرد بخشی از سرمایه گذاری ها باید به این موضوع اختصاص یافته تا گردشگری رونق یابد به ویژه در زمینه حمل و نقل هوایی که از موانع عمده به شمار می آید.

در ادامه این سمینار و کارگاه آموزشی ، شرکت کنندگان دیدگاهها و پرسشهای خود را مطرح کردند .

IMG 20190825 WA0001