سه شنبه     01/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 278

image 2019 8 6 9 21 4 383 IcE

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان عصر دوشنبه نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ، استاندار ، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیران دستگاههای اجرایی برگزار شد.

شرح جلسه:

ابتدا پورعیسی رییس سازمان ضمن عرض خیر مقدم به ارائه مقدمه ای در رابطه با موضوع و معرفی انواع  الگوهای توسعه روستایی  شناخته شده پرداخت.

وی ضمن سخنان خود پیشنهاد داد:

 

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان گفت: برخی مناطق این استان در زمینه زیرساخت‌ها نیازمند کمک‌های اورژانسی هستند و در حوزه آبرسانی، جاده‌‎‌ها و مرمت و بازسازی قنوات نیازمند کمک هستیم. وی گفت: دو درخواست مشخص از معاون محترم رئیس جمهور داریم؛

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در بحث اشتغال تنها تسهیلات کفایت نمی‌کند و نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان به دلیل خشکسالی‌های متمادی کشاورزی خود را از دست داده اند بنابراین باید صنایع کوچک و صنایع دستی به عنوان اشتغال جایگزین به کشاورزان توصیه شود. صنایع دستی زودبازده است و با سرمایه‌گذاری کم می‌توان در این بخش اشتغال‌زایی کرد.

حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی افزود: دو درخواست مشخص از معاون محترم رئیس جمهور داریم؛

 فاطمی کارشناس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم در این کارگروه  توضیحاتی به شرح ذیل ارائه داد: سهم خراسان جنوبی از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری ۲.۸ درصد تسهیلات کشوری بوده است.

مهدی فاطمی افزود: سهم خراسان جنوبی از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری ۳۵۹ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۳۲۳ میلیارد تومان معادل ۹۰ درصد سهمیه به استان ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: از ابتدای طرح اشتغال روستایی تعداد هشت هزار و ۱۱۷ نفر به مبلغ ۲ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان در سامانه کارا ثبت نام کردند که از این تعداد ۲ هزار و ۸۸۷ طرح توسط کمیته فنی و کارگروه اشتغال به مبلغ ۵۱۳ میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی شدند و تاکنون یک هزار و ۸۳۱ طرح با مبلغ ۲۶۵ میلیارد تومان با بانک‌ها قرارداد انعقاد کرده‌اند.

وی  گفت: در مجموع از این محل تاکنون ۲۵۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات به یک هزار و ۸۱۷ طرح در استان پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: یک هزار و ۱۷۸ طرح با هدف جلوگیری از هدررفت احتمالی منابع نظارت شده و ۶۴ درصد طرح‌ها حداقل یک مرحله نظارت شده تا کمترین انحراف را داشته باشد.

فاطمی افزود: از مجموع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری ابلاغی به بانک‌های عامل استان، ۶۸ میلیارد تومان باقی مانده که از این مقدار ۳۰ میلیارد تومان مانده نهادهای غیرحمایتی و ۳۷ میلیارد تومان آن مانده اعتبارات نهادهای حمایتی است.

در این جلسه مدیران دستگاه های اجرایي استان به ارائه گزارش ، پیشنهادات و بیان درخواست های خود پرداختند.

image 2019 8 6 9 21 6 232 XS2