چهارشنبه     02/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 187

156523468

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ نشست شناسایی ظرفیت‌ها در زمینه توانمندسازی مناطق روستایی استان به ریاست محمد صادق معتمدیان استاندار، مجید پورعیسی رییس سازمان و مدیران دستگاههای اجرایی یکشنبه 98/5/13 تشکیل شد.

 استاندار خراسان جنوبی گفت: هدف از برگزاري اين جلسه شناسايي ظرفيت هاي روستاهاي استان و ايجاد هم افزايي بين دستگاه هاي اجرايي است.
معتمدیان با تاکید بر اينکه بايد هر چه سريع تر سند  چشم اندازي در رابطه با توسعه روستاهاي استان تهيه و تدوين شود، افزود: متاسفانه برخي از روستاهاي استان هنوز ناشناخته هستند .

وی تصریح کرد: تهيه و تدوين سند چشم انداز بر عهده سازمان مديريت و برنامه ريزي استان خواهد بود و ديگر دستگاه ها نيز بايد همكاري لازم را داشته باشند.
معتمدیان با تاکید بر اينکه باید از ظرفيت سند آمايش استان در راستای  تهيه سند چشم انداز توسعه روستاها  استفاده شود، ادامه داد: مشكل استان ما نبود يك بانك اطلاعاتي روستايي است و متاسفانه در اين زمينه تناقض هاي آماري بسياري وجود دارد و بايد همه كمك كنند تا اين بانك اطلاعاتي ظرف مدت يك ماه تهيه و تدوين شود زیرا این بانك اطلاعاتي يك نوع شناسنامه روستايي محسوب مي شود.

مجید پورعیسی رییس سازمان در این رابطه اظهار داشت : در برنامه ششم توسعه، برای ۵۸۰ روستای استان باید سند توسعه اشتغال پایدار تهیه و تدوین شود و هم اکنون سند تعدادی از روستاها در حال تکمیل شدن است.

وی افزود: براساس بند یک ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه سازمان برنامه و بودجه کشور باید برای پنج هزار روستا سند توسعه اشتغال پایدار تدوین شود.

پورعیسی گفت: طبق این ماده قانونی، هر کدام از استان‌ها مکلف هستند تعدادی از روستاهای بالای ۲۰ خانوار را انتخاب و برای آن سند توسعه اشتغال تهیه کنند که سهم خراسان جنوبی در کل برنامه ۵۸۰ روستا در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه اکنون ۹۱۶ آبادی بالای ۲۰ خانوار در استان وجود دارد اظهار داشت: سهم استان امسال از طرح مذکور تهیه سند ۱۱۶ روستا است.

وی تصریح کرد : در این طرح، تعداد خانوار روستایی، ضریب برخورداری، ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها از جمله شاخص‌ها و ملاک‌ انتخاب روستا در نظر گرفته شده است.

وی افزود: یک تخصص برای هر دهستان انتخاب شده است و برنامه‌های اشتغال براساس آن برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد. از جمله فعالیت های شناسایی شده در مناطق روستایی: فرش، صنایع دستی، بوم‌گردی، دام سبک، پرورش شتر، فرآوری محصولات استراتژیک از جمله زرشک، زعفران و عناب  میتوان نام برد.

پورعیسی اظهار داشت : در اجرای این طرح از قابلییت های جهاد دانشگاهی ، دانشگاه بیرجند همچنین از جمعیت تسهیلگران بسیج  استفاده شده است و  این همکاری تا حد زیادی توانسته فرایند انجام طرح را تسهیل بخشد.