چهارشنبه     02/بهمن/1398 
دسته: اخبار
بازدید: 162

IMG 3701

محمدصادق معتمدیان، در شورای اداری استان که با حضور معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور ، مجید پورعیسی؛ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مدیران دستگاههای اجرایی استان تشکيل شد اظهار داشت: در سال ۸۳ با مصوبه مجلس شوراي اسلامي، استان خراسان جنوبي به طور مستقل تشكيل شد.
وی با اشاره به اینکه این استان از نظر وسعت سومين استان پهناور کشور بوده و از نظر جمعيت بيست و هشتمين استان کشور است، افزود: خراسان جنوبي با افغانستان ۳۳۱ كيلومتر مرز مشترك دارد و با شش استان كشور همسايه است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: این استان از نظر ساختاري ۲۵ بخش، ۱۱ شهرستان، ۳۰ شهر و ۶۱ دهستان دارد.
معتمدیان ادامه داد: از نظر تراکم به دلیل پهناوری استان و کم جمعيت بودن، کم تراكم ترين استان كشور از نظر جمعيتي محسوب مي‌شويم.
وی با اشاره به اینکه نرخ پراکندگی جمعيت ۵.۱ است، تصريح کرد: در دهه اخير بيش از نيمي از جمعيت روستايي استان در حاشيه‌هاي شهرها و مركز استان سكونت گزيده‌اند.
استاندار خراسان جنوبی نزخ رشد جمعیت استان ۹۸ درصد است که از نرخ رشد کشوری پايين تر است، افزود: از مجموع ۹۳ دستگاه اجرايي، ۳۶ هزار و ۷۲۴ پست سازماني مصوب با ۶۶ درصد پست با تصدي و ۳۴ درصد بلاتصدي وجود دارد.
معتمدیان تعداد کارکنان شاغل در استان را ۳۲ هزار و ۴۱۱ نفر عنوان کرد و ادامه داد: از این تعداد ۳۹ درصد بانوان و ۶۱ درصد آقایان هستند.
وی با اشاره به اینکه ۸۹ درصد از پست‌های مديريتي استان با تصدي هستند، تصريح کرد: ۷۱ پست‌هاي مديريتي مربوط به آقايان و ۲۹ درصد مربوط به بانوان است که در اين بخش يك درصد با هدف دولت فاصله داريم. 
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتداي تشکيل استان محدوديت‌هايي داشتيم، افزود: با کمبود نيروي انساني در بخش‌هاي مختلف مواجه هستيم.
معتمدیان اطهار کرد: پراکندگی نسبی جمعيت، ضعف بنيادين زيرساخت‌هاي استان، محدوديت‌هاي به کارگيري نيروهاي قراردادي و ضعف جاذبه‌ها و مشكلات رفاهي استان، باعث شده تا مديران و كاركنان رغبتي براي انتقال به اين استان نداشته باشند.
وی با ییان اينکه کمبود شديد سهميه استخدامي داريم که اين امر ناشي از كم توجهي سازمان‌ها بوده است، افزود:ايجاد مجتمع‌هاي اداري و ايجاد واحدهاي سازماني در شهرستان‌هايي كه فاقد آن هستند، از جمله پيشنهادات ماست. استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر ضرورت افزایش سهميه مجوزهاي استخدامي در استان، افزود: لازم است کميته‌اي متشکل از نمايندگان استان و دستگاه‌ مربوطه تشكيل شود تا بتوانيم بخشي از نيازمندي‌هاي استخدامي استان را از اين طريق تامين كنيم.معتمدیان یادآور شد: لازم است مجوز بکارگیري نيروهاي قراردادي نيز براي برخي از واحدها و دستگاه‌هاي اجرايي استان صادر شود