دوشنبه     29/مرداد/1397 
دسته: اخبار
بازدید: 138

حضور رئیس سازمان در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اشتغال و كمیسيون هماهنگي بانك هاي استان

محمدهادی آرین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اشتغال و كمیسيون هماهنگي بانك هاي استان، حضور یافت.

استاندار خراسان جنوبی که صبح امروز در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اشتغال و كمیسيون هماهنگي بانك هاي استان سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: اجراي طرح هايي در سطوح مياني و پايين براي تثبيت و حفظ حداقل كاركردهاي اقتصادي در استان مناسب است ؛ اما آنچه كه موجب توسعه و رونق اقتصادي مي شود شوك هايي است كه از بيرون وارد مي شود كه اجراي طرح هاي بزرگ از جمله آن است.

به گزارش اداره روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ استاندار خراسان جنوبی، فعال شدن کميته ۵ نفره اي که در استانداري مسئول بررسي طرح هاي اشتغال زا هستند را مورد تاكيد قرار داد و افزود: يكي از وظايف اين كميته و دستگاه هاي تخصصي علاوه بر طرح هايي كه داراي كف و سقفي از نظر اعتباري است تصويب و تامين منابع مالي براي اجراي طرح هاي بزرگ اقتصادي نيز از جمله وظايف كميته ۵ نفره است.

دکتر مروج الشریعه ، با بیان اینکه نبايد در اين سطح بمانيم ، افزود: مديران دستگاه هاي اجرايي نبايد به وضع موجود راضي شوند بلکه بايد شبانه روز به دنبال جذب سرمايه گذار از داخل و خارج استان بوده و براي آن نهايت تلاش خود را به خرج دهند.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه تعدد پروژه هاي کوچک در حوزه اشتغال نبايد وقت و انرژي مديران بانك ها و مسئولين ذي ربط را بگيرد، افزود: علاوه بر اين طرح ها ، اجراي طرح هاي بزرگ اشتغال زا در حوزه هاي صنعتي ، معدني ، خدماتي و... بايد بطور جد در دستور كار بوده و دفتر جذب و حمايت از سرمايه گذاري استانداري به همراه ساير مسئولين ذي ربط به دنبال راهي براي تامين منابع تسهيلاتي يارانه دار براي اجراي اين پروژه ها در استان به عنوان يك مشوق باشند.

مروج الشریعه، ارائه مشوق هایی در استان هايي همچون خراسان جنوبي را از جمله راه هاي توسعه سرمايه گذاري در استان دانست و تصريح کرد: مجلس محترم شوراي اسلامي و دولت و مسئولين در مرکز بايد مشوق هايي را براي حضور سرمايه گذاران در استان خراسان جنوبي ارائه نمايند تا آنها با انگيزه بيشتري در اين استان حضور يابند.

استاندار خراسان جنوبی، تمرکزگرایی را از آسيب هاي مهم حوزه اداري و اجرايي کشور دانست و تصريح کرد: تفويض اختيار به استان در خصوص هزينه كرد منابع اعتباري در راستاي تسهيلات اشتغال زا به طرح هاي بزرگ مي تواند بسياري از گره ها را باز كند.

مروج الشریعه ، با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل سرمایه گذار براي اجراي طرح هاي بزرگ در استان نداريم ، افزود: مشکلي كه در اين رابطه مشاهده مي گردد تامين منابع اعتباري مورد نياز براي اجراي طرح ها از محل اعتبارات تفاهم نامه چهارجانبه و ارائه ۱۰ درصد يارانه تسهيلات به اين طرح ها در كشور است.

مقام عالی دولت در استان ، با بیان اینکه مديران بايد با مطالبه گري به دنبال حل مشکلات باشند ، افزود: مسئولين ذي ربط آخرين وضعيت استان را در حوزه اشتغال و منابع اعتباري در قالب مکاتبه اداري به مركز ارسال نمايند.

مروج الشریعه، ادامه داد: آنچه که توسعه ایجاد می کند و گردش کالا و خدمات و نيروي انساني را موجب مي شود اجراي طرح هاي بزرگ در حوزه هاي IT و ICT در بيرجند به عنوان مركز استان است چرا كه بيرجند به عنوان مركز استان بايد محل اجراي طرح هاي بزرگ در حوزه هاي مختلف باشد كه در شهرستان ها قابليت اجراي آن وجود ندارد.

استاندار خراسان جنوبی ، به فعال شدن بیش از پیش کارگروه تخصصي اشتغال در شهرستان هاي استان اشاره کرد و ادامه داد: فرمانداران بايد به دنبال زمينه ها و فرصت هاي جديد اشتغال باشند و براي اجراي آنها طرح ، ايده و برنامه جديدي ارائه نمايند.

وی به جای خالی شرک هاي مهندسين مشاور در استان اشاره کرد و ادامه داد: تأسيس شرکت هاي مهندسين مشاور در استان براي تسهيل امر سرمايه گذاري و كمك به سرمايه گذاران و فعالان اقتصادي بسيار مهم و راهگشا است كه بايد از سوي مسئولين ذي ربط مورد توجه قرار گيرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی