دوشنبه     29/مرداد/1397 
دسته: اخبار
بازدید: 306

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ مهندس آرین رئیس سازمان روز گذشته در جلسه شورای اداری استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه که با حضور معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور برگزار شده بود گفت: دولت با اختصاص منابع اعتباري بسيار مناسب در حوزه اشتغال، حجت را بر استان ها تمام كرده؛ از اين رو مديران استاني بايد شبانه روز و با بكارگيري تمامي امكانات در اين زمينه تلاش كنند.

وی پاسخگويي به درخواست هاي به حق مردم را مورد تاکيد ويژه قرار داد و افزود: امروز قصور و کوتاهي در رسيدگي به مشكلات مردم و شنيدن درخواست هاي به حق آنها گناهي نابخشودني است و در اين زمينه همه دستگاه ها و نهاد از تمام قوا در آن سهيم بوده و بايد به ايفاي نقش بپردازند.

استاندار ضمن تشکر از زحمات دستگاه های انتظامی، اطلاعاتي و امنيتي و قضايي استان در تدبير و مديريت التهابات امنيتي که در کشور و استان به وقوع پيوست، افزود: همه بايد قدر امنيت پايداري كه در كشور و استان وجود دارد را بدانيم و با ارائه خدمت بي منت به مردم آن را پاس بداريم.

مروج الشریعه، پاسخگویی بهنگام ،سريع و روشن به مردم را وظيفه همه مديران دانست وتصريح کرد: با ماموريتي که به دفتر بازرسي، مديريت عملکرد و امور حقوقي استانداري واگذار شده ،عملكرد دستگاه هاي اجرايي در اين زمينه به صورت دقيق مورد بررسي و ارزيابي قرار خواهد گرفت.

استاندار خراسان جنوبی، به فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر اشاره کرد و ادامه داد: اين ايام فرصت بسيار مناسبي است براي ارائه عملکرد يكساله دستگاه هاي اجرايي به مردم به منظور تزريق روحيه نشاط و اميد درجامعه.

مروج الشریعه، اجرای برنامه های شاد و مفرح براي مردم را مورد تاکيد قرار داد ويادآورشد: مديران از هر روشي براي بيان خدمات و اقداماتي که از سوي دولت تدبير و اميد در استان انجام گرفته است استفاده کنند.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به ایام پاياني سال دستگاه هاي اجرايي در زمينه جذب اعتبارات عمراني دستگاه ها به نسبت تخصيص اعتبارات در اين زمينه تلاش جدي تري داشته باشند. وی خاطر نشان ساخت: اگر قرار است نرخ بیکاری که در برخي از شهرستان ها از مرز ۱۶ درصد نيز گذشته از بين برود ويا کاهش يابد راهي جز حمايت از شتاب دهنده هاي اقتصادي ونيز تلاش شبانه روزي در زمينه جذب و حمايت از سرمايه گذاران نيست.

استاندار خراسان جنوبی، خدمت خالصانه و صادقانه برای مردم را ماندگارترین اقدام از سوي مديران و مسئولين دانست و تصريح کرد: مسئولين بايد بامردم و براي مردم از تمام امکانات خود استفاده کنند و هيچ قصور و يا كوتاهي در اين زمينه از هيچ كس پذيرفته نيست. مروج الشریعه، در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبريک فرا رسيدن ميلاد با سعادت حضرت زينب(س) و روز پرستار، گفت: پرستاران به عنوان قشري شريف و زحمت کش در سخت ترين شرايط و با دلسوزي تمام به ارائه خدمت مي پردازند.

وی ضمن اشاره به خدمات و تلاش های این عزيزان ، گفت: پرستاران همواره التيام بخش بيماران بوده و آنان نيز پناهگاهي به جز آغوش گرم پرستاران ندارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، نیز در جلسه شورای اداري گفت:فلسفه وجودي مديران و کارگزاران در بخش هاي مختلف گره گشايي و گشايش كار مردم است و اينكه از هر فرصتي براي خدمت به مردم شريف و نجيب ايران استفاده نمايند. سيد ابوالفضل رضوي، به تسهيلات اشتغال زاي روستايي اشاره کرد و ادامه داد: سهم اعتبارات استان از تسهيلات حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري ۳۳۷ ميليارد تومان است که مي تواندكاهش و يا افزايش يابد. وی به بررسی و تبیين آيين نامه اجرايي قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري در خراسان جنوبي تأکيد کرد و با بيان اينکه روستا درواقع يك واحد توليدي محسوب مي‌شود، اظهار داشت: روستا داراي توليدات متنوع بوده و بايد با برنامه‌ريزي لازم واحدهاي فراوري در روستاها ايجاد شوند. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، با بیان اينکه تعريف دقيق توسعه، بر مبناي تعريف ما از عبادت قابل بيان است، تصريح کرد: هدف، عامل و مانع توسعه خود انسان است؛ پس جايگاه انسان در توسعه جايگاهي بي بديل خواهد بود. دکتر رضوی ، با اشاره به اینکه انسان برای توسعه يافتگي نيازمند علم و آگاهي است، تصريح کرد: دست يافتن به علم و آگاهي نيز مستلزم داشتن ابزاري است كه بايد آنها را فراهم آورد. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، با تأکید بر ضرورت ارائه آموزش‌هاي لازم به روستاها عنوان کرد: متأسفانه عدالت آموزشي در روستاهاي كشور به خوبي رعايت نشده است. رضوی، در ادامه با بیان اینکه بر اساس يک مطالعه، براي توسعه يافتگي ۶۴ درصد تسهيلات اداري مورد نياز است، عنوان داشت: بر اين اساس ۲۰ درصد تکريم و فقط ۱۶ درصد تسهيلات مالي و بانكي براي توسعه نياز است كه نشان دهنده نقش مهم دستگاه هاي حاكميتي و دستگاه هاي اجرايي در امر توسعه است. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ، با تأکید بر ضرورت اجراي راهکارهاي لازم براي توسعه روستاها از سوي دستگاه‌هاي اجرايي و بانك ها تأكيد كرد و عنوان داشت: در اين راستا بانك‌هاي استان بايد در پرداخت تسهيلات اشتغال‌زايي به روستائيان همكاري لازم را داشته باشند در غير اين صورت اين امر نوعي مسئوليت گريزي است. دکتر رضوی، با اشاره به پرداخت تسهیلات با شش درصد کارمزد به روستائیان عنوان کرد: كارمزد اين تسهيلات براي روستاهاي مرزي استان چهار درصد خواهد بود. وی محل اجرای این طرح ها و ماشين الات مورد نياز را ، وثايق اصلي براي دريافت اين تسهيلات دانست و ادامه داد: در صورت عدم کفايت اين وثايق، اخذ سفته از متقاضيان اين تسهيلات کفايت خواهد کرد. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ، ادامه داد: در استان باید سه مقوله مشورت با سرمايه‌گذاران توسط اهالي دانشگاهي، ارائه آموزش‌هاي لازم به سرمايه‌گذاران و همچنين بازاريابي براي محصولات روستائيان را در دستور کار قرار گيرد. رضوی، در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه براي ايجاد اشتغال در روستاها معادن درجه يک تا درجه چهار بدون مزايده در اختيار گروه هاي مشاركتي روستائيان قرار داده ‌شود، گفت: شركت هاي دانش بنيان در صورت ورود به طرح هاي توسعه روستايي از تخفيف سهم آورده به ميزان پنج درصد برخوردار خواهند شد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: بر اساس برنامه کاری که مدون شده بنا است در مراکز دهستان ها، مجتمع هاي آموزشي، مجتمع هاي ورزشي، مجتمع هاي درماني، مجتمع هاي امداد و نجات و مجتمع هاي فرهنگي و هنري ايجاد خواهيم كرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی