دوشنبه     29/مرداد/1397 
دسته: اخبار
بازدید: 776

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی بیست و دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز گذشته با حضور دکترمروج شریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه فردوس، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان فردوس و مدیران کل محترم عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان فردوس برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان فردوس در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

حجت الاسلام محمد رضا بابایی ماهانی نژاد، امام جمعه فردوس ضمن تبریک پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه نبرد علیه داعش گفت: اقتصاد مقاومتی نیاز به یک عزم جهادی دارد و برای ایجاد فضای اقتصاد مقاومتی لازم است فرهنگ بی رویه مصرف، استفاده از تولیدات خارجی که اشتغال داخلی را با مشکل مواجه می کند و تجمل گرایی تغییر کند. وی توجه و رسیدگی به مشکلاتی از جمله عدم سرمایه گذاری سرمایه گذاران در شهرستان بدلیل عدم تکمیل زیرساخت های شهرستان از جمله باند امداد و نجات، عدم وجود خطوط ریلی در شهرستان و وضعیت جاده های شهرستان را از انتظارات و درخواست های خود در خصوص شهرستان فردوس برشمرد.

مهدی ابراهیمی، فرماندار شهرستان فردوس گفت: مشکل ما امروزه سرمایه نیست، مدیریت اقتصادی است که در جامعه ما کم رنگ بودن آن ظهور و بروز پیدا می کند، آنچه امروز مملکت ما را در زمینه اقتصاد دچار مشکل نموده واگذاری سرمایه های کلان ملی از طریق وامهایی با سود کم در دست افرادی که در زمینه اقتصادی اطلاعات کافی ندارند می باشد. وی در خصوص مشکلات قابل طرح شهرستان فردوس در راستای اجرایی نمودن اقتصاد مقاومتی گفت: مشکلات شهرستان در 4 زمینه ی آب و فاضلاب، میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع و معادن و کشاورزی و دامپروری قابل ارائه است.

وی گفت: میزان بارندگی در شهرستان فردوس کمتر از 100 میلی متر در سال می باشد و برداشت آبی که از دشت فردوس صورت می گیرد 20 میلیون متر مکعب در سال است که نشان از بحران در آینده و اتمام منابع آبی در آینده ای نزدیک را خواهیم داشت. با توجه به مصرف 98 درصد منابع آب در بخش کشاورزی، تغییر شیوه کشاورزی از سنتی به صنعتی را می طلبد. وی طرح فاضلاب شهری و تصفیه خانه و احداث گلخانه های محصولات کشاورزی را بعنوان راهکارهای پیشنهادی این مشکل دانست.

فرماندار فردوس در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان پیشنهاد پروژه تکمیل بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان و شهرک صنایع دستی را عنوان نمود. وی گفت : با توجه به ظرفیت بالای این شهرستان در خصوص سنگهای قیمتی می توان دبیرخانه دائمی سنگهای قیمتی در استان را در این شهرستان دایر و زمینه اشتغال 150 نفر را فراهم کرد.

وی از سرمایه گذاری تعدادی سرمایه گذار به منظور احداث مجموعه تجاری، اقامتی وگردشگری فردوس، احداث مجموعه گردشگری، اقامتی، تجاری و ورزشی سه راه آبگرم، راه اندازی بوم گردی و پیست کویر فردوس، ایجاد باغ و سفره خانه سنتی ، احداث مجتمع گردشگری و قنات نوردی بلده، ایجاد بوم گردی در منطقه سردشت خبر داد.

ابراهیمی در خصوص حوزه دامپروری گفت: با توجه به مدیریت آب، پروژه آبیاری زیرسطحی به منظور مدیریت و بهره وری بیشتر با سرمایه گذاری اوقاف در صورت انتقال زمین انجام خواهد گرفت و راه اندازی مجتمع دامپروری شهرستان که در صورت رفع مشکل مسیر دسترسی و برق رسانی و آبرسانی راه اندازی خواهد شد. وی در خصوص طرح کشتارگاه طیور عنوان کرد: با رفع مشکلات آبرسانی و تسهیلات کم بهره این طرح قابل بهره برداری خواهد بود و پرورش شتر و بز نیز در شهرستان نیز با رفع مشکل تسهیلات قابل بهره برداری است.

وی در خصوص حوزه کشاورزی گفت: پروژه بسته بندی زعفران، کارخانه آرد، کارخانه واحد تولید کمپوست، شرکت فردوس ناب و شرکت کنسانتره انار و سردخانه و تولید رب، شرکت بهرام تاپ توس در زمینه بسته بندی زعفران، زرشک و تولید نبات و آب نبات با رفع مشکلات تسهیلات کم بهره قابل بهره برداری می باشند. وی افزود شرکت افشره ساز با تولیده کنسانتره و روغن گیاهی با مشکل قطعی آب شهرک صنعتی و نبود امکانات تصفیه فاضلاب روبروست.

ابراهیمی مشکلات گلخانه داران شهرستان فردوس را عدم ثبات قیمت محصولات گلخانه ای، بدهی معوق گلخانه داران عنوان که باعث تعطیلی اکثر گلخانه ها شده است و استحمال تسهیلات بانکی را به منظور رفع مشکل خواستار شد.

فرماندار فردوس گفت با توجه با اینکه فردوس در مسیر راههای مواصلاتی اصلی کشور و کریدور 7 استان کشور به سمت مشهد مقدس و در مسیر ترانزیت کالاو آسیای میانه است ضرورت احداث بین المللی صنعت با حضور بخش خصوصی الزامی است. وی در مورد نساجی فردوس پیشنهاد کرد سازمان ایدرو به منظور گسترش و توسعه صنایع نساجی مشارکت نماید، وی مشکلات کارتن سازی خانی و آژنگ بتن، شرکت کاووش فرادیس شرق با تولید کود ترکیبی را نیز مشکلات تسهیلات و اعتبارات عنوان نمود.

فرماندار فردوس کمبود ماشین آلات، بالا بودن هزینه حمل و نقل مواد معدنی، نیاز به تسهیلات برای راه اندازی کارخانه فرآوری و مشکلات بانکی و زمین را از مشکلات بخش معدن برشمرد.

در ادامه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان و مدیرکل دفتر روستای استانداری در خصوص وضعیت و برنامه های اقتصاد مقاومتی استان در حوزه شهرستان فردوس توضیحاتی را ارائه نمودند.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتباراتی که توسط نمایندگان مردم ضمن پیگیری برای شهرستان اخذ می شود از سهمیه شهرستان در استان کسر نگردد و سهمیه هر شهرستان بطور کامل اختصاص یابد.

محمدمهدی مروج‌ شریعه در بیست و دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان فردوس اظهار داشت: با وجود خشکسالی‌های متوالی در استان خراسان جنوبی، راه‌های دیگری برای توسعه وجود دارد و باید بدانیم امروز هیچ کاری در این کشور بدون پیگیری جدی به نتیجه نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه کارها و اقدامات مدیران را به طور کامل رصد می‌کنم تاکید کرد: هنوز ارتباط تنگاتنگ بین مدیران استان وجود ندارد و دستگاه‌های اجرایی باید در راستای به کارگیری درست بخش خصوصی تلاش کنند.

مروج‌ شریعه، افت بزرگ در توسعه و اقتصاد کشور را خام فروشی و خروج مواد خام از استان و کشور دانست و افزود: با ایجاد یک نمایشگاه بین‌المللی در فردوس باید پتاسیل شهرستان در بحث گردشگری، صنایع دستی و عرضه محصولات محلی معرفی شود و اگر سرمایه‌گذاری حاضر به مشارکت در این کار نیست استانداری به منظور راه‌اندازی اولیه این نمایشگاه ورود پیدا خواهد کرد.

وی خواستار خروج دامداری‌ها از حریم گردشگری شهرستان فردوس شد و گفت: برای تامین زیرساخت‌های یک مجتمع دامداری و انتقال دامها به این مکان آماده همکاری هستیم تا این مشکل برای همیشه تعیین تکلیف شود چون توجه به گردشگری فردوس می‌تواند این منطقه را از نظر اقتصادی متحول کند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مدیران باید بدانند پایداری کانون‌های جمعیتی هر نقطه از استان به میزان توسعه یافتگی اطراف آن بستگی دارد.

وی از سفر پیش‌قراولان صنعت به استان و شهرستان فردوس در آینده نزدیک به منظور بررسی امکان سرمایه‌گذاری در منطقه خبر داد و با انتقاد از خروج شیر از استان گفت: باید اتحادیه دامداران با راه‌اندازی کارخانه فرآوری شیر از خروج شیر از استان جلوگیری کند.

مروج‌ شریعه از عملکرد برخی بانک‌ها در اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی انتفاد و تاکید کرد: با ابلاغ قانون رفع موانع تولید از سوی دولت باید سرمایه‌گذاران در ابتدای کار توجیه شوند و مدیر عامل شهرک‌های صنعتی استان مدافع منافع سرمایه گذاران باشد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی