دوشنبه     29/مرداد/1397 
دسته: اخبار
بازدید: 461

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی؛ مهندس آرین رئیس سازمان ظهر روز گذشته در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان حضور یافت.

 

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: امروز كمك به پيشران هاي اقتصادي، كمك به رونق و توسعه اقتصادي استان است.

وی صنايع کاشي نيلوفر را يکي از انواع پيشرانهاي اقتصادي دانست و تصريح كرد: امروز گروه صنعتي ناصري بايد بهتراز قبل درمباحث اقتصادي ورود كرده و بتواند با تزريق منابع در راستاي بازاريابي، فروش محصولات و نيز روشهاي نوين مشتري مداري با توجه به علم روز در حوزه اقتصاد گام هاي جدي تري بردارد.

وی با بیان اینکه توسعه بدون توجه به پيشران هاي اقتصادي اتفاق نميافتد، گفت: گروه صنعتي ناصري از جمله اين پيشران ها است که بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد. مقام عالی دولت در استان، به مباحث اقتصادی در دنیا اشاره کرد و افزود: امروزه وجود شرکت هاي توليد کننده و پويا ولي بدهكار نشان دهنده تلاش اقتصادي و اقداماتي است كه در اين حوزه به انجام مي رسد.

مروج الشریعه، با بیان اینکه در اين شرايط با تکيه صرف بر اعتبارات دولتي نميتوان به اهداف مورد نظر دست يافت گفت: بايد پيشران هاي اقتصادي از جمله گروه صنعتي ناصري بيش از پيش از سوي مسئولين مورد توجه قرار گيرند چرا که آنها علاوه بر ايجاد اشتغال به رونق و آباداني مناطق و استانها نيز كمك مي كنند.

وی با اشاره به اینکه بانک ها می بايست جدي تر از قبل در اين زمينه ورود کنند، گفت: شركت هاي خدمات رسان از جمله برق ، آب و گاز مي بايست در يك تعامل دو جانبه و منطقي مشكلات موجود را بررسي و مرتفع نمايند؛ از طرف ديگر واحدهاي اقتصادي بدهكار نيز بايد در يك زمان بندي مناسب بدهي خود را به شركت هاي آب ،برق و گاز پرداخت نمايند. استاندار خراسان جنوبی، افزود: توزیع ثروت تحت عنوان یارانه بدترين خسارات اقتصادي را متوجه کشور ساخته است و امروز توزيع يارانه مستقيم بدترين تصميم اقتصادي است که موجب شده بسياري از زيرساخت هاي اقتصادي و نيز توليد و اشتغال تحت تاثير قرار گيرند بگونه اي که توليدكندگان بيشترين آسيب را از اين محل متحمل شدند.

مقام عالی دولت در استان، به کمکهای فنی و اعتباري در بودجه سال جاري اشاره کرد و افزود: دولت دوازدهم از طريق كمكهاي فني و اعتباري تلاش كرده تا بخشي از مشكلات مربوط به اعتبارات مورد نياز واحدهاي توليدي را كاهش دهد.

مروج الشریعه ، ادامه داد: مسئولین استانی بايد واحدهاي توليدي را با دو نگاه مورد حمايت قرار دهند که عبارتند از تداوم وضع موجود و افزايش شرايط توليد.

استاندار خراسان جنوبی، تفسیر قانون به نفع مردم و تولیدکنندگان را مورد تاکيد قرار داد و افزود: مسئولين ذي ربط از سختگيريهاي بيمورد براي واحدهاي توليدي که اهليت آنها براي سيستم بانكي مشخص شده است پرهيز كنند.

مروج الشریعه، نیروی انساني کارخانجات و واحدهاي توليدي را مورد تاکيد ويژه قرار داد و گفت: توجه به نيروي کار و رفع نياز آنها ميبايست در اولويت تمامي برنامه ها در واحدهاي توليدي قرار داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئولین مربوطه در همایشي استاني ، قانون رفع موانع توليد را براي توليدکنندگان و فعالين بخش خصوصي تشريح نمايند تا بتوان از ظرفيت هاي قانوني پيش بيني شده در آن به بهترين نحو ممکن استفاده کرد. مقام عالي دولت در استان، يادآورشد: مسئولين ذي ربط تلاش كنند واحدهاي توليدي با استقرار در مناطق ويژه اقتصادي و شهرك هاي صنعتي از مزاياي قانون رفع موانع توليد هر چه بيشتر استفاده كنند.

استاندار خراسان جنوبی، به برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع توليد در واحدهاي صنعتي اشاره کرد و افزود: بايد روال کار به گونهاي باشد كه در اين جلسات گزارشي از آخرين اقدامات انجام شده در زمينه رفع موانع توليد و نيز آخرين وضعيت تسهيلات پرداخت شده از سوي بانك ها در ابتداي هر جلسه ارائه شود.

وی ادامه داد: حمایت از سرمایهگذاران و نيز توليدکنندگان استاني بايد به گونه اي باشد تا سرمايهگذاران خارجي و کساني که قصد دارند از خارج از استان در خراسان جنوبي سرمايه گذاري كنند براي اين امر رغبت لازم را داشته باشند چراكه درغير اين صورت نخواهيم توانست به اهداف موردنظر در اين زمينه دست پيدا كنيم.

استاندار خراسان جنوبی، به ظرفیت های معدني استان اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفيت هاي مناسب معدني که در اين استان وجود دارد بايد تلاش کنيم تا ضمن جلوگيري از خام فروشي معدني ، فراوري اين محصولات در استان به انجام برسد و اولويت واگذاري معدن با كساني خواهد بود كه چرخه توليد در اين بخش را كامل كنند چرا كه ارزش معدن به فراوري محصولات معدني آن است.

مقام عالی دولت در استان، به میزان بالای اشتغال زايي در حوزه معدن اشاره کرد و گفت: بايد مشوقهاي لازم در زمينه سرمايه گذاري معدني در استان ارائه شود تا بتوان زمينه هاي ورود سرمايه گذاران حوزه معدن در استان بيش از پيش فراهم شود.

مروج الشریعه ، به موقعیت خاص جغرافیايي استان خراسان جنوبي اشاره کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن خراسان جنوبي در مسير تردد کالاي صادراتي بايد با رايزني با مرکز زمينههاي دريافت يارانه صادرات در استان فراهم شود چرا كه اين امر موجب ايجاد اشتغال و تثبيت پايداري در اين استان خواهد شد.

این گزارش حاکیست؛ ظهر امروز کارگروه تسهیل و رفع موانع توليد به رياست استاندار خراسان جنوبي و با حضور اعضاي اين کارگروه در محل كارخانه كاشي نيلوفر واقع در شهرك صنعتي بيرجند برگزار شد و ضمن بررسي مسائل و مشكلات اين واحد توليدي تصميمات لازم در خصوص مشكلات اين واحد مهم صنعتي اخذ گرديد.