دوشنبه     29/مرداد/1397 
دسته: اخبار
بازدید: 733

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی نوزدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار خراسان جنوبی و کلیه اعضای اصلی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ـ مدیران کل دستگاه های اجرایی استان ـ و مسئولان شهرستان طبس با رویکرد شهرستانی؛ در شهرستان طبس برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی، جلسه با اعلام دستور کار جلسه توسط آرین ـ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ـ و با سخنان حجت الاسلام سید ابراهیم مهاجریان مقدم، امام جمعه طبس آغاز شد.

مهاجریان گفت: طبس از نظر امکانات خدادادی و امکاناتی که نظام اسلامی ایجاد کرده، شرایط ویژه ای در کشور و منطقه دارد که با توجه بیشتر و استفاده درست از این امکانات می توان چرخ منطقه و کشور را به حرکت درآورد. معادن زغالسنگ طبس یکی از آن امکاناتی است که چرخ ذوب آهن و فولاد مبارکه را به حرکت درآورده است.

وی گفت طبس تقریبا در مرکز کشور قرار گرفته و با استان های مهمی همجوار است و از امنیت خوبی برخوردار است که با توجه بیشتر به این منطقه برای استفاده بهتر و بیشتر از امکانات موجود می توان محقق شدن اقتصاد مقاومتی را انتظار داشت.

شهرکی ـ مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان ـ گفت : شهرستان طبس در حوزه صنعت 13%، در اشتغال 13% و در سرمایه گذاری حدود 20%   مجموع استان را به خود اختصاص داده است که نشان از شرایط خوب شهرستان علیرغم محدودیت های سرمایه گذاری در استان بوده است.

وی گفت: مشکلاتی در حوزه زیرساخت های شهرستان داریم که امیدواریم با کمک فرماندار ویژه و اعتبارات استان در حوزه آب و برق رفع تا سرمایه گذاران نگرانی نداشته باشند.شهرکی در خصوص طرح رونق که براساس استراتژی اقتصاد مقاومتی وزارت که 7 پروژه را در خراسان جنوبی شامل می شود گفت: این طرح در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی با اولویت واحدهایی تعریف شد که بازار فروش داشتند ولی با مشکل نقدینگی روبرو بودند که 64 واحد تولیدی موفق به دریافت تسهیلات شدند که حدوداً 12% درصد سهم تسهیلات پرداختی استان را شامل می شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان از تعیین تکلیف کارخانه کک در کارگروه و جلسات متعدد در خصوص کارخانه های سیمان و کانسرام خبر داد و گفت بخشی از موانع رفع و در حال پیگیری برای رفع سایر موانع هستیم. شهرکی در خصوص وضعیت شهرستان طبس در حوزه معدن گفت:. پهنه های معدنی این شهرستان، پهنه عشق آباد که طبس بشرویه را پوشش می دهد که پس از انجام مطالعات اکتشاف محدوده سرب و روی شناسایی شد، در حوزه ذخایر پتاس حدود 5/1 میلیارد متر مکعب که معادل 500 میلیون تن ذخیره شناسایی که در مرحله صدور گواهی کشف است که بخشی از کارخانه فرآوری آن موجود و بخشی را باید اضافه نمود که فرصت خوبی جهت سرمایه گذاری است که تولید و اشتغال را بدنبال خواهد داشت.

وی با بیان سهم 100 درصدی ذخایر زغال، خاک نسوز، سنگ نسوز و پتاس و سهم بالای 70 درصدی فلورین، باریت، سیلیس و کلسیت شهرستان طبس در استان از طرح توسعه معادن زغال که در جهت افزایش ذخایر زغال است، خبر داد.

وی گفت 3 طرح زغالشویی در شهرستان طبس در حال انجام است که یک مورد تا پایان امسال و 2 طرح دیگر در سال آینده به بهره برداری می رسد که در مجموع اشتغال 200 نفر را به همراه خواهد داشت. وی بیان کرد بدنبال راه اندازی نمایشگاه دائمی معدنی در حوزه شهرستان طبس هستیم و شرایط خوبی برای سرمایه گذاری در این شهرستان وجود دارد.

محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویهدر شورای اسلامی گفت: انتظار داریم در صورت برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها، موانع و دشواری های کار بررسی شود پس لازم است که مشکلات بیان شود تا با همراهی نماینده و استاندار و دستگاه های اجرایی نسبت به رفع مشکلات اقدام شود. وی گفت: در دیهوک و عشق آباد با کاهش جمعیت روبرو هستیم که می طلبد سهم اشتغال بخش ها مشخص شود و با ایجاد اشتغال نسبت به رفع مشکل قدم برداریم.

امیرحسنخانی گفت: واحد سیمان و کانسرام شهرستان تعطیل بوده که در صورت راه اندازی زمینه اشتغال خوبی ایجاد می شود وی در ادامه افزود پس از راه اندازی کک که با مشکلات زیادی همراه بود می طلبد که زنجیره بعدی آن پیگیری شود و به ایجاد کارخانه فرآوری کک به پت و پی وی سی که می تواند استان را متحول کند توجه ویژه ای شود.

وی از مدیران درخواست نمود بسته های مشارکت در هر بخشی را آماده کنند تا با استفاده از تسهیلات سرمایه گذاران مشارکت کنند.

هاشم ولی پور مطلق، مدیرکل جهاد کشاورزی استان گفت: 34 درصد سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی، بهره وری کل 49/2 واحد، نسبت بهره وری بخش زراعت و باغبانی استان از میانگین آن درکشوربالاتربوده و 117 درصد می باشد.

وی گفت: در پروزه های اقتصاد مقاومتی تکالیفی برای ما مشخص شد که ما برش استان و شهرستانی آن را آماده کردیم که در برخی توفیق داشتیم از جمله تولید گندم که به پیش بینی ما نزدیک بود، اما در خصوص دانه های روغنی و تولید جو موفقیتی نداشتیم. وی در خصوص تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی محدودیتی در تامین منابع مالی نداریم فقط مشکلات بانکی پیش روی ما وجود دارد که باز هم توانستیم ضریب مکانیزاسیون استان را از 6/0 به 4/1 افزایش دهیم.

ولی پور در خصوص توسعه سامانه های نوین آبیاری گفت از 8800 هکتاری که می بایست انجام شود حدود 10 هزار هکتار انجام شده است. وی در بحث اشتغال نیز گفت ما بدنبال این هستیم که اشتغال موجود را تثبیت کنیم که با توسعه سیستم های نوین آبیاری برای تحقق این امر تلاش می کنیم و بدنبال اشتغال در صنایع وابسته به بخش کشاورزی هستیم .

مدیرکل جهاد کشاورزی استان گفت سهم پرداختی تسهیلات شهرستان طبس 30 درصد در سال 95 بوده است، وی در خصوص طرح کاداس اراضی کشاورزی گفت منابع محدود است که با مشارکت مردم، که یک طرح در شهرستان طبس در حال انجام است.

رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: شهرستان طبس از ظرفیت خوبی در حوزه گردشگری و صنایع دستی و میراث فرهنگی دارد، موقعیت جغرافیایی طبس که بر در مسیر راههای مواصلاتی استانهای مهم کشور، نهایت تلاش ما در استفاده از این ظرفیت ها بوده است.

وی گفت : 60 اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی و 8 اثر طبیعی و 3 اثر ناملموس که شامل آیین های شهرستان طبس در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است، وی در خصوص بافت های تاریخی طبس یکی از برخوردارترین شهرستان های استان است مانند اسفهک، نایبند و اسفندیار که در سال گذشته با پیگیری های انجام شده اسفهک و نایبند در فهرست آثار ملی ثبت شده است و در تلاشیم تا پایان سال جاری دیهوک و اسفندیار ثبت ملی شوند.

رمضانی بیان کرد 7 روستا از 14 روستای هدف گردشگری استان در شهرستان طبس قرار دارد، 3 هتل و 15 بافت تاریخی ارزشمند در طبس داریم که سالانه 6 میلیون زائر، مسافر و گردشگر به طبس سفر می کنیم. اقدامات انجام گرفته در بخش صنایع دستی، در باغ گلشن بازارچه ای را با 23 غرفه ایجاد کردیم که در تلاشیم بازارچه دائمی و آبرومندی را بدین منظور ایجاد کنیم و هنرمندان طبس در نمایشگاهی در یزد و برج میلاد تهران شرکت کردند.

وی افزود از ابتدای سالجاری تاکنون 30 دوره آموزش صنایع دستی برگزار شد و تقریبا 300 نفر آموزش دیدند. رشته پخل بافی در عشق آباد طبس احیا گردید و 5 کارگاه آموزشی این رشته نیز برگزار گردید. آغاز طرح ضربتی اشتغال که 2 مورد در این استان قرار دارد که نایبند در این طرح قرار دارد که 15 کارگاه پارچه بافی در نایبند شروع به کار و در حال تولید می باشد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: از ابتدای سال 15 نفر از تسهیلات قرض الحسنه به صنعتگران و تولیدکنندگان صنایع دستی استفاده کرده اند. رمضانی اجرایی شدن طرح ضربتی اشتغال در روستاهای نایبند، اسفهک و کریت در زمینه های حوله بافی، گیوه دوزی و گیوه بافی، احیاء و آموزش رشته های بومی در روستاها ، آموزش صنایع دستی، پیگیری اعصای تسهیلات به هنرمندان و صنعتگران و مشاغل خانگی و حضور در نمایشگاه و پیگیری راه اندازی بازارچه دائمی از برنامه های آتی در حوزه صنایع دستی و سنتی شهرستان طبس می باشد. در بخش گردشگری در طبس 15 اقامت گاه بوم گردی وجود دارد و عمدتا در روستاها بوده که به اشتغال روستائیان کمک می کند و 5 اقامتگاه بوم گردی هم از ابتدای امسال در طبس راه اندازی شده است. جهت ایجاد بسترهای مناسب برای گردشگری انتقال زیرساخت هاست که بدین منظور برق رسانی در آبگرم مرتضی علی ،کریت و کمپ گردشگری دیهوک انجام گرفته است.

وی در خصوص مشکلات پیش رو گفت: دوره تسهیلات مشارکت در سایر استان ها 3 ساله است در صورتی که در استان خراسان جنوبی 18 ماه است، و دوره بازپرداخت می تواند تا 7 سال توسط بانک تعریف شود که در استان ما 3 سال می باشد. وی در ادامه گفت در خصوص کارشناسی طرح ها در استان به منظور تشخیص سودآوری و اقتصادی بودن طرح در صلاحیت کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان می باشد که گاهی متاسفانه این امر توسط کارشناسان بانک ها صورت می گیرد و نتایج مطلوبی حاصل نمی شود، وی خواهان توجه بیشتر به بحث ساخت و سازها و حمایت از بافت های تاریخی شد.

سنجری، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان در خصوص تحقق اشتغال در شهرستان طبس گفت: در اردیبهشت سال جاری 752 تعهد اشتغال به شهرستان طبس ابلاغ گردیده و عملکرد شهرستان تا کنون 435 نفر بوده است که تقریبا 85 درصد تعهد اشتغال شهرستان طبس محقق شده است. وی از جذب 38 درصد اعتبارات تسهیلات شهرستان طبس خبر داد. وی تعهد شهرستان در طرح مهارت آموزی 44 نفر که 49 نفر جذب شده اند و تعهد شهرستان در طرح کارورزی فارغ التحصیلان 345 نفر با 60 واحد پذیرنده، 16 مجوز صادر گردیده است. در حوزه روستا ـ تعاون که از طرح های اقتصاد مقاومتی نیز می باشد شهرستان طبس از شهرستان های پیشتاز می باشد و 2 تعاونی ثبت شده است. وی افزود طی تعامل با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مقرر شد طرح های بوم گردی در روستاها در قالب تعاونی انجام شود تا بتوان افراد بیشتر و از حداکثر ظرفیت های روستا استفاده شود.

سید مهدی طلایی مقدم، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس گفت: سند توسعه و چشم انداز طبس در 7 محور بر اساس اصل 80 ـ 20 (80 درصد اعتبارات به 20 درصد پروژه های کلیدی تخصیص داده شود) و مدل برنامه ریزی، شناسایی هسته های کلیدی بود، که بدین منظور پروژه های کلیدی شناسایی و اعتبار کافی برای آنها در نظر گرفته شود که سایر پروژه های ریزو درشت نیز در کنار آنها حرکت خواهند کرد. وی با بیان گلایه بخش هایی از شهرستان طبس که متناسب با سایر بخش ها رشد نکرده اند به دیهوک اشاره کرد که بعلت عدم وجود پست 132 برق با مشکلاتی مواجه است، که باعث شده نتوان به سرمایه گذاران جهت فرآوری معدن خدمات ارائه کرد. وی در خصوص پست 400 برق شهرستان گفت ترانس سالها در شهرستان موجود است که همکاری جهت نصب آن نشده است. وی گفت بدنبال ایجاد پایتخت فرآوری معادن با محوریت زغالسنگ در شهرستان هستیم. وی افزود با توجه به اینکه طبس تنها شهرستان استان است که دارای خطوط ریلی است گفت، صنایع جوار ریلی و ارتباطی که می توان با مرزهای شرقی کشور داشت می توان نقش عمده ای در کشور داشت.

وی افزود با توجه به مقام دوم شهرستان طبس پس از مشهد در نوروز امسال در گردشگری، میتوان به قطب گردشگری استان تبدیل و در کنار آن بتوانیم قطب بهداشت و درمان شویم . وی گفت طبس ظرفیت تبدیل شدن به قطب دامداری، دامپروی و کشاورزی صنعتی با محوریت اصلاح دام، پسته، زیتون و خرما و فرآوری محصولات کشاورزی، را داراست.

طلایی مقدم گفت در افق 1404 در محور ششم توسعه شهرستان، مراکز آموزش عالی تخصصی با محوریت پژوهش معادن، لوکوموتیو و صنایع جوار ریلی و جوار معدنی را دنبال می کنیم.

فرماندار ویژه طبس گفت : اولین منطقه فرآوری معدن کاری کشور در طبس پیشنهاد شده که مطالعات آن انجام گرفته در حال طی مراحل بعدی می باشد.

محمد مهدی مروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی گفت: طبس بعنوان نگینی طلایی و سبز در دل کویر و استان می درخشد، مسولان استان بعنوان کارگزاران دولت موظف به اجرای سیاست های دولت می باشند و می بایست در چهارچوب منشور "دوباره ایران" حرکت نمایند که چیزی جز خدمت به مردم نیست. ما وظیفه داریم در راستای ارتقای معیشت، رفاه، آسایش و امنیت مردم تلاش کنیم. وی گفت شوراها و شهرداری ها باید اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند و به گردش آزاد اطلاعات توجه کنند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: قدر طبس را با توجه به حضور گردشگران باید دانست، منابع مالی کشور وصل به نفت است که پول نفت هم در نوسان است، منابع دولت جزء در زیرساخت ها نمی تواند هزینه شود و اگر فکر کنیم کویر با پول نفت می تواند توسعه یابد اشتباه کرده ایم. وی ادامه داد برای توسعه باید به بوم گردی و گردشگری منطقه توجه کرد و استراتژی توسعه از روستاها شروع شود.

وی گفت: تولیدات صنایع دستی با فن آوری های روزجهانی انجام گیرد تا بتواند جلوی صنایع دستی چین را گرفته و اشتغال ایجاد شود. مروج شریعه افزود، اعتبارات می بایست در موضوعات هدفمند هزینه شود تا نتیجه مطلوب گرفته شود.

وی از فرماندار ویژه شهرستان طبس خواست طبس را تبدیل به شهر هوشمند الکترونیک و خلاق تبدیل کند و جهت راه اندازی مناطق ویژه بر اساس مزیت اقدام شود.وی هدف از برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان را یک برنامه منطبق بر سیاست های کلی دانست و عنوان داشت در قالب یک مسئولیت تمام عیار وارد شهرستانها شده و باید برنامه ریزی کنیم. تابلویی از واحدهای مشکل دار، تعطیل و نیمه فعال توسط مسولان باید ارائه شود، چه برنامه های برای رفع مشکل آنها وجود دارد عنوان شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی