دوشنبه     29/مرداد/1397 
دسته: اخبار
بازدید: 722

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی به گزارش روابط عمومی سازمان؛ آرین رئیس سازمان در سومین جلسه شورای گفتگوي دولت و بخش خصوصي استان حضور یافت.

 

 

 

استاندارخراسان جنوبی در این جلسه افزود: شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي بهترين فرصت براي مطالبه گري بخش خصوصي است؛ اين در حاليست که بخش خصوصي بايد سطح مطالبه گري خود را تا حد زيادي افزايش دهد تا بتوان در راستاي رفع مشکلات آنها اقدامات جدي تري صورت داد.

محمد مهدي مروج الشريعه، ضمن تاکيد بر دستور کار جلسات اين شورا گفت: متوليان امر بايد بگونه اي برنامه ريزي كنند تا تصميماتي كه در اين شورا اتخاذ مي شود مغاير با مباني حقوقي، قانوني و اسناد بالادستي در كشور نباشد.

وی خاطر نشان ساخت: جذب سرمایه گذار یکي از مهمترين راه هاي ايجاد اشتغال و توسعه اقتصادي است از اين رو پيشنهادات جذب سرمايه گذار در اين شورا بايد به صورت يک پکيج و بسته كامل ديده شود و تمامي پيش بيني هاي قانوني و حقوقي در آن لحاظ گردد. مقام عالی دولت در استان، ضمن تاکید بر بازنگری مشوق هاي سرمايه گذاري در قوانين مرتبط، گفت: تصميمات مرتبط در اين زمينه بايد استاني اتخاذ شده و در حيطه اختيارات استان خراسان جنوبي باشد.

مروج الشریعه، به موضوع کمک های فنی و اعتباري پيش بيني شده در بودجه سال جاري اشاره کرد و ادامه داد: اين اعتبارات مي تواند در زمينه ارائه مشوق هاي لازم براي جذب و حمايت از سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف از جمله بخش مسكن مورد استفاده قرار گيرد.

وی ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در شوراهاي اسلامي شهر و روستا در استان، گفت: به تمامي اعضاي شوراهاي اسلامي که تاکنون نسبت به تعيين و معرفي شهردار اقدام نکرده اند تاكيد و اعلام مي كنم هر چه سريعتر نسبت به تعيين شهردار اقدام كنند و بيشتر از اين خدمت رساني به مردم را معطل نكنند.

مقام عالی دولت در استان، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصي را پارلمان بخش خصوصي دانست و تصريح کرد: برنامه هاي پيشنهادي ، کاربردي و کارشناسي شده براي حل معضلات و مشكلات واحدهاي توليدي كه قبلاً آسيب شناسي شده است بايد در اين شورا به بحث گذاشته شود.

مروج الشریعه، با اشاره به اینکه رسالت ما ایجاد تحول و تغيير شرايط موجود است، افزود: برغم وجود نيروي انساني ماهر و متخصص در اين استان، جاي خالي پارک علم و فناوري در توسعه وپيشرفت اين استان کمتر قابل مشاهده است. وی سهم دانش بنیان در تولیدات صنعتي استان را تنها ۳ درصد دانست و تصريح کرد: باتوجه به ظرفيت هاي موجود در اين استان اين رقم بسيار ناچيز بوده و قابل پذيرش نيست. استاندارخراسان جنوبی، تجهیز واحدهای توليدي به فناوري هاي روز دنيا را مورد تاکيد قرارداد و افزود: با توجه به محدود بودن بازار داخلي ، خطوط توليد در واحدهاي صنعتي بايد به فناوري هاي روز دنيا مجهز شود تا ضمن افزايش بهره وري نيروي انساني بهره وري در ساير بخش هاي توليدي نيز افزايش يابد.

مروج الشریعه، خاطر نشان ساخت: متولیان امر در این زمينه بايد بگونه اي برنامه ريزي کنند تادر يک بازه زماني يک تا ۳ ساله با حفظ سطح توليد و نيروي انساني واحدهاي صنعتي استان به فناوري روز جهان تجهيز شوند.

مقام عالی دولت در استان، استفاده از ظرفیت های در اختيار در زمينه تربيت نيروي انساني را مورد تاکيد قرا داد و افزود: دانشکده فني و حرفه اي در کنار ساير مراكز آموزشي دولتي مي توانند در اين زمينه بسيار كمك كننده و راه گشا باشند. مروج الشریعه، یادآورشد: اتاق بازرگانی با همکاري اداره کل صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزي بايد در يك همايش علمي ، شرايط موجود را بررسي و موانع توليد را براي تمامي صنعت گران و صاحبان واحدهاي توليدي و صنعتي بازخواني و برطرف نمايند تا بتوانند بهتر و بيشتر از ظرفيت هاي قانوني در اين زمينه استفاده نمايند.

وی خاطر نشان ساخت: سازمان های اصلی و پيشران در توليد و توسعه اقتصادي استان (صنعت، معدن ، تجارت ، کشاورزي و گردشگري) مکلفند براي آسيب شناسي واحدهاي مشکل دار كه در جلسه مطرح شد برنامه اجرايي خود را حداكثر تا يك ماه آينده آماده و به جلسه بعدي شورا ارائه نمايند.