در این مورد قاسم عزیزی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: دولت در تهیه بودجه سال آینده باید سیاست‌های کلی برنامه‌های ششم توسعه که امسال قرار است تصویب شود را با توجه به شرایط اهداف قانون برنامه این لایحه، تنظیم و ارسال کند و قبل از اینکه بودجه سال 95 در مجلس تصویب شود باید قانون برنامه را در مجلس ارائه کند تا قبل از تصویب قانون بودجه قانون برنامه ششم هم تصویب شده باشد.

او ادامه می‌دهد: در راستای برنامه، بودجه را پیش‌بینی می‌کنند به این دلیل که بودجه یک برش یک ساله است باید تمام نکات اساسی در آن لحاظ شود.

عزیزی خاطر نشان می‌کند: با توجه به شرایط اقتصاد کشور و همچنین شرایط جامعه و اشتغال دولت باید در تهیه و تنظیم لایحه بودجه توجه به امر اشتغال و زیر‌ساخت‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد، به گونه‌ای که بتوانند از تمام ظرفیت‌های موجود در واحد‌های تولیدی اسفاده کنند تا در رشد و قانون بودجه و قانون برنامه پیش‌بینی شده تحقق یابد.

او تصریح می‌کند: باید در لایحه جدید به تولید توجه و صادرات، ساماندهی شود، به این دلیل که منابع درآمد صادراتی، یکی از منابعی است که در آن مشکل واردات کالا وجود دارد. 

او تاکید می‌کند: دولت باید بیشتر توجه خود را به تولید داخلی معطوف کند و کمتر به کالاهای مصرفی روی آورد. اینها شاخص‌هایی هستند که در تنظیم بودجه باید لحاظ شود. در هزینه‌های جاری هم دولت باید تلاش خود را برای صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری انجام دهد تا بتواند بخشی از منابع را به پروژه‌های عمرانی اختصاص دهد که همین پروژه‌های عمرانی باعث ایجاد اشتغال می‌شود و مردم از آن بهره‌مند خواهند شد.

در این میان حسینعلی حاجی دلیگانی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه به اقتصاد‌نیوز می‌گوید: قاعده بر این اساس است که بودجه سالانه بر اساس برنامه نوشته شود و ما در حال حاضر برای سال آینده برنامه‌ای نداریم. دولت در ابتدا باید لایحه برنامه ششم را تنظیم کند و بعد از آن بودجه را بر اساس برنامه‌ای که مصوب می‌شود بنویسد.

او  بیان می‌کند: بودجه بدون برنامه کار ناقصی خواهد بود، مگر اینکه دولت پیشنهاد دیگری داشته باشد به این صورت که در برنامه پنجم یک سال دیگر تمدید شود.بنابراین نوشتن بودجه بدون در نظر گرفتن برنامه طبیعتا بیهوده‌ خواهد بود.

دلیگانی تصریح می‌کند: در برنامه ششم که اخیرا از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد دولت باید برای تنظیم لایحه جدید تلاش خود را در نقاط ضعفی که در برنامه پنجم بود تکرار نکند.

همچنین سعید زمانیان دهکردی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه به اقتصادنیوز می‌گوید: دولت در تهیه و تنظیم لایحه بودجه در سال 95 باید واقعیت‌های اقتصادی را در نظر بگیرد. بودجه‌های جاری در کشور ما بسیار زیاد است. دولت باید تلاش خود را برای کاهش بودجه جاری در نظر بگیرد و متغیرهای تاثیرگذار بر اقتصاد کلان را در نظر داشته باشد و به جزئیات نپردازد

معرفی رئیس سازمان

مهندس محمّدهادی آرین

پروژه های قابل واگذاری استان

سایت های مرتبط

آخرین بروز رسانی

پنج شنبه 05 اسفند 1395 9:41:27 ق ظ .

آمار بازدیدکنندگان

امروز280
دیروز335
هفته280
ماه8332
کل73227

6
آنلاین
دوشنبه, 09 اسفند 1395 15:49

شعار سال

اقتصاد مقاومتی ، اقادام و عمل