استاندارخراسان جنوبی در کارگروه مشترک حفاظت منابع آب و کشاورزی استان با تاکید بر حفظ منابع مالی،افزود:حفظ منابع آبی و مدیریت درست این منابع مهم و حیاتی با رویکرد تثبیت و نگهداشت جمعیت در روستاها و نقاط مرزی باید در دستور کار مسئولین امر قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان، سید علی اکبر پرویزی، بر پلمپ چاه های غیرمجاز برداشت آب در استان اشاره کرد و افزود: مقدار آبی که از محل پلمپ این چاه ها صرفه جویی می شود، باید در یک فرایند مناسب در راستای توسعه کشت های نوین و نیز استفاده از روش های نوین آبیاری مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به تثبیت اشتغال موجود در بخش کشاورزی گفت: باتوجه به اینکه بالغ بر ۵۰درصد از آب های سطحی در استان به دلیل تبخیر و تعرق هدر می رود، تغییر نوع کشت و کار محصولات باید بطور جد در دستور کار مسئولین امر قرار گیرد.

مقام عالی دولت در استان، اجرای طرح جامع مطالعات آب استان را حائز اهمیت عنوان نموده و خاطر نشان ساخت: قطعاً انجام مطالعات جامع دراین خصوص می تواند در درازمدت زمینه های استفاده صحیح از منابع آب و نیز توسعه کشاورزی و حتی صنعت در یک منطقه از استان را به همراه داشته باشد.

پرویزی، استفاده از منابع آب پایدار را مورد تاکید قرار داد و افزود: اجرای طرح های آبخوان و آبخیزداری می تواند ضمن استفاده بهینه از منابع آبی به پایدار نمودن این منابع خصوصاً در سطح قنوات بسیار کمک کننده باشد.

وی ضمن اشاره به توسعه کشت گلخانه ای در استان گفت: در کنار توسعه کشت گلخانه ای، استفاده از روش های نوین آبیاری می بایست با بکارگیری سیاست های تشویقی برای کشاورزان مورد استفاده مسئولین امر قرار گیرد.

وی یادآورشد: صرفه جویی در مصرف آب در حوزه کشاورزی و نیز کاهش میزان برداشت آب از منابع آبی به هیچ وجه نباید منجر به آسیب وارد کردن به کشاورزان ، خرده مالکان و روستائیان و یا خالی شدن روستاها و مناطق روستایی از جمعیت شود چرا که در غیر این صورت نخواهیم توانست به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

استاندارخراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به کمبود میزان نزولات آسمانی در این استان، توسعه سطح زیر کشت در حوزه کشاورزی نباید مورد توجه برنامه ریزان امر قرار گیرد، بلکه تغییر الگوی کشت ، توسعه کشت های گلخانه ای و نیز بهبود روش های آبیاری در سطح زیرکشت موجود باید در دستور کار برنامه ریزان قرار گیرد.

مقام عالی دولت در استان به اجرای طرح انتقال آب به استان به عنوان یک طرح ملی اشاره کرد و افزود: مدیران باید تلاش کنند قبل از بسته شدن بودجه سال ۹۶نسبت به اخذ ردیف اعتباری برای اجرای این پروژه اقدام لازم را صورت دهند.

وی با بیان مساله هدر رفت منابع آبی در استان گفت: شرکت های آبفای شهری و روستایی استان باید به منظور جلوگیری از هدررفت آب در استان برنامه ریزی های جدی تری داشته باشند.

پرویزی در پایان خشک شدن قنوات در استان را مورد بحث قرار داد و خواستار تشکیل کمیته ای متشکل از مسئولین ذی ربط شد تا موضوع خشک شدن قنوات واحیای آنها را بطور جد مورد پیگیری قرار دهند.

معرفی رئیس سازمان

مهندس محمّدهادی آرین

پروژه های قابل واگذاری استان

سایت های مرتبط

آخرین بروز رسانی

پنج شنبه 05 اسفند 1395 9:41:27 ق ظ .

آمار بازدیدکنندگان

امروز280
دیروز335
هفته280
ماه8332
کل73227

6
آنلاین
دوشنبه, 09 اسفند 1395 15:52

شعار سال

اقتصاد مقاومتی ، اقادام و عمل